My Favorite Movies
| jamezsa's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 2 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 3 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 4 |
Les Enfants du marais (The Children of the Marshland) 1999, Unrated) |
|
| 5 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 7 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 8 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 9 |
The Wooden Horse 1950, Unrated) |
|
| 10 |
The Dam Busters 1955, Unrated) |
|
| 11 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 12 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 13 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 14 |
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) 1971, PG) |
|
| 15 |
Carry on Sergeant 1958, Unrated) |
|
| 16 |
Dead Poets Society 1989, PG) |














