My Favorite Movies


  jameshadley's Rating My Rating
1
Primer 2003,  PG-13)
Primer
What an interesting and also confusing Film. loved it to bits and i'm happy to watch it over and over. Well directed, hard to follow, clever film.
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
It's dawn of the dead damn you.
3
Aliens 1986,  R)
Aliens
My favourite of the aliens series and possibly the most quotable film of all time.
4
Memento 2000,  R)
Memento
A really enthrawling peice of film making. One of those films where you just have to play detective and with such a wonderful ending, which i didn't see coming. Christopher Nolan really knows his stuff.
5
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Eastwood, Hackman and Freeman, how could this film ever have been anything less than stunning. An awesome western from the master of the genre, fabulous script and sublime visuals.
6
The Shining 1980,  R)
The Shining
Simply awesome
7
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Really Really enjoyed this Film although there were parts that became hard to follow because of the subtitles.
8
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
One of my all time favourites
9
Sin City 2005,  R)
Sin City
Incredible, Frank Miller Rodriguez 1/2 a Tarantino = sweet
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
pretty damn stunning
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Possibly the best christmas film ever.
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
good action film with another great performance from Christian Bale
14
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Another awesome performance from Christian Bale turns a good film into a great film, well written script and after all. Who are you?
15
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A fairy tale for adults, a visual masterpiece, and something just a little bit differant. Sergi Lopez is nothing less than spectacular while playing the fascist Captain. The child acting is impressive aswell. Del Toro is truly one of the saviours of cinema, and it's quite fantastic to know that films like this are still being made, as aposed to the crappy "Gornography" (which does actually exist) films. The only skills needed to make those films, are to beat the censors. An absolute classic which i will definately watch again, again and probably again.
16
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
My Favourite Mafia Film.
17
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Great Film, really enjoyable and suprisingly good story with a great twist. Also Stephen Fry 1 word 'Brilliant'
18
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
thoroughly enjoyable thriller.
19
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Possibly my favourite film of all time.
20
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Hans Gruber, great fun action flick
21
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Awesome film, a favourite of mine
22
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
another great film from mendes

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments