My Favorite Movies


  jamesh810's Rating My Rating
1
The Usual Suspects 1995,  R)
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
3
Scream 1996,  R)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
5
Being John Malkovich 1999,  R)
6
Fight Club 1999,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
American Beauty 1999,  R)
9
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
10
Fargo 1996,  R)
11
Memento 2000,  R)
12
Insomnia 1997,  Unrated)
13
The Matrix 1999,  R)
14
Minority Report 2002,  PG-13)
15
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
16
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
17
Saving Private Ryan 1998,  R)
18
Zodiac 2007,  R)
19
Casino 1995,  R)
20
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
Truly awesome film. Love the strange setting of 1960's surroundings, yet very futuristic at the same time. Maybe a nod to the best time of human endavour? The Space race? Very moving. The music is astounding and emotional.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments