My Favorite Movies


  1. jameseric
  2. James

Favorite All-Time Top Ten Movies

  jameseric's Rating My Rating
1
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
My favorite Woody Allen film and my 2nd favorite movie of all time.
2
Broadcast News 1987,  R)
Broadcast News
Hands-down, the best screenplay ever written. Holly Hunter is luminous, and Albert Brooks does a great portrayal of me.
3
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
A crazy, insane, beautiful movie about neurotic, insecure, sad desperate folks searching for connection.
4
All the Real Girls 2003,  R)
All the Real Girls
The greatest love story of all time
5
After Hours 1985,  R)
After Hours
This is almost as good of a movie about NYC as Taxi Driver. Griffin Dunne is amazing in this existential ride through one night in hell.
6
Fearless 1993,  R)
Fearless
One of the most emotionally draining, and rewarding, experiences I've ever had with any art form. This is one of the great American films ever made with an ending (especially post 9/11) that will leave you sobbing uncontrollably.
7
Brazil 1985,  R)
Brazil
One of the most amazing films I have ever seen in my life.
8
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
An absolutely perfect film in every way. Incredibly moving.
9
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
The first movie that made me fall in love with movies. What Star Wars did for a lot of kids - Back to the Future did for me.
10
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
I don't think Scorsese has ever made a better film than this. HUGELY influential.
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
My favorite film of all time. Period.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments