Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jamescramberg's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Has GOT to be one of the Best Series I have ever seen. Special effects-Story line - and action. It's got it all
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Just plain awsome.
3
Scarface 1983,  R)
Scarface
What else can I say......"Say Hello to My Little Friend"
4
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Absolutely Adorable
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Good action and comedy with it
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
They all are good
7
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
A True Love Story
8
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
I just love the possibility of this actually be there. Wish I could find it. Then I wouldn't be here typing this LOL
9
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Terrific acting and story line. And don't forget that Jesus IS our Father so what's so hard to believe in this movie?
10
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
WOW what a movie. I think Travolta could have done a better job though
11
Broken Arrow 1996,  R)
Broken Arrow
When is Travolta gonna learn to act?????
12
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Gotta love Bruce in all of the Die Hard movies
13
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Whatcha gonna do when they come for you?
14
Con Air 1997,  R)
Con Air
This has ALOT of terrific action and mistery to it.
15
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Even is you haven't seen the rest of these you will still like it
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I liked all of them. Just picked this one out for the picture
17
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Tom did a great job in this one... ok ok he always does
18
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
Makes ya just fall in Love with these Dogs
19
X-Men 2000,  PG-13)
20
Finding Nemo 2003,  G)
21
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Rich Man Pretty Girl...just makes me want His Money.
22
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Foot Stomping great Love story
23
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
What a Story this is.. Gross but keeps you in it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments