My Favorite Movies


  JamesBond0729's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
By far my favorite movie of all time. Harrison Ford is perfect as Indiana Jones. Steven Spielberg and George Lucas did an awesome job with the movie's plot and the movie never gets boring. From the infamous boulder chase to the opening of the Ark, this movie never disappoints.
2
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Another one of my favorites, this movie is darker than Raiders of the Lost Ark, but the movie picks up right where Raiders left off. THe mine car chase has to be one of the greatest action squences in movie history. Harrison Ford again does a great job, but this time giving Indy a darker side.
3
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The final installment (until Indy 4 comes out) in the Indiana Jones trilogy definately lives up to the hype cause by the first two movies. The plot is great, using Nazis once again as the main villans in the story. Sean Connery as Indiana Jones' father was a perfect casting choice (considering Spielberg wanted to make a Bond film before Lucas convinced him to do the Indy series and who better to play than the original James Bond). This film again is filled with great adventure that sucks you in from the beginning.
4
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
5
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
The movie that started it all. A great first Bond film that has a taste of everything that Bond is. Connery truely envokes all that is James Bond. The film has many of the greatest film images in movie history. From Bond's introduction (Bond... James Bond) to Ursula Andress stepping out of the water in a white bikini ("Are you looking for shells?" "No, I'm just looking.") to the destruction of Dr. No's liar. A true masterpiece that started the James Bond following.
6
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
The second Bond movie picks up right where the first left all and then some. Bringing SPECTRE to the forefront of the plot is absolute genius. Connery is back and better than ever, with his performance in Goldfinger being just slightly better than this one. The great Robert Shaw as a SPECTRE agent is magnificent as well and the fight with Connery in the train is classic. Danille Bianca is beautiful as Tatiana Romanova and the bedroom scene is also a classic movie scene (and is also used as the casting scene for all main Bond actors and actresses). A great movie all around.
7
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
The best Bond film ever made. Sean Connery is by far the best Bond ever and his performance in Goldfinger proves it. The villians, the Bond girls, everything about this movie shows what a perfect Bond film is. The plot, from Ian Flemings original novel, is on of the best in movie history. The Aston Martin DB5 is one of the most recognizable automobiles in cimena history. This Bond movie has it all and is my favorite of the James Bond series.
8
Thunderball 1965,  PG)
9
You Only Live Twice 1967,  PG)
10
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
11
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
12
Live and Let Die 1973,  PG)
13
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
14
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
15
Moonraker 1979,  PG)
16
For Your Eyes Only 1981,  PG)
17
Octopussy 1983,  PG)
18
A View to a Kill 1985,  PG)
19
The Living Daylights 1987,  PG)
20
Licence To Kill 1989,  PG-13)
21
GoldenEye 1995,  PG-13)
22
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
23
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
24
Die Another Day 2002,  PG-13)
25
Casino Royale 2006,  PG-13)
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
32
Gladiator 2000,  R)
33
Casablanca 1942,  PG)
34
High Fidelity 2000,  R)
35
Citizen Kane 1941,  PG)
36
Finding Forrester 2000,  PG-13)
37
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
39
The Maltese Falcon 1941,  PG)
40
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
41
The Godfather 1972,  R)
42
The Godfather, Part II 1974,  R)
43
The Departed 2006,  R)
44
Raging Bull 1980,  R)
45
V for Vendetta 2006,  R)
46
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
47
Garden State 2004,  R)
48
Equilibrium 2002,  R)
49
The Matrix 1999,  R)
50
Fight Club 1999,  R)
51
Saving Private Ryan 1998,  R)
52
Schindler's List 1993,  R)
53
The Rock 1996,  R)
54
Braveheart 1995,  R)
55
American Beauty 1999,  R)
56
Spaceballs 1987,  PG)
57
Crash 2005,  R)
58
Zoolander 2001,  PG-13)
59
Office Space 1999,  R)
60
Out Cold 2001,  PG-13)
61
Lucky Number Slevin 2006,  R)
62
Jurassic Park 1993,  PG-13)
63
The Usual Suspects 1995,  R)
64
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
65
Thank You For Smoking 2005,  R)
66
The Big Sleep 1946,  PG)
67
Air Force One 1997,  R)
68
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
69
Memento 2000,  R)
70
Forrest Gump 1994,  PG-13)
71
Mission Impossible 1996,  PG-13)
72
Mallrats 1995,  R)
73
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
74
The Fugitive 1993,  PG-13)
75
American Graffiti 1973,  PG)
76
Layer Cake 2004,  R)
77
The Shining 1980,  R)
78
Manhattan 1979,  R)
79
Annie Hall 1977,  PG)
80
All the President's Men 1976,  PG)
81
Taxi Driver 1976,  R)
82
Chinatown 1974,  R)
83
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
84
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
85
300 2007,  R)
86
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
87
Blow-Up 1966,  Unrated)
88
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
89
The Prestige 2006,  PG-13)
90
The Illusionist 2006,  PG-13)
91
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
92
8 1/2 1963,  Unrated)
93
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
94
In the Land of Women 2006,  PG-13)
95
Paris Je T'aime 2006,  R)
96
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
97
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
98
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
99
Ratatouille 2007,  G)
100
Hero 2002,  PG-13)
101
Body Heat 1981,  R)
102
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
103
Michael Clayton 2007,  R)
104
Into the Wild 2007,  R)
105
Once 2007,  R)
106
North by Northwest 1959,  Unrated)
107
Vertigo 1958,  PG)
108
The Painted Veil 2006,  PG-13)
109
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
110
The Fall 2006,  R)
111
Iron Man 2008,  PG-13)
112
Star Trek 2009,  PG-13)
113
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
114
Up 2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments