My Favorite Movies


  JAkillaS1's Rating My Rating
1
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
this is my favorite movie
2
Snoop Dog: Boss 'N' Up 2005,  Unrated)
3
Crossover 2006,  PG-13)
4
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
5
How She Move 2007,  PG-13)
6
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
7
Honey 2003,  PG-13)
8
Step Up 2006,  PG-13)
9
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
10
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
11
Divine Intervention 2007,  Unrated)
12
Playas Ball 2006,  R)
13
Premium 2006,  R)
14
Shadowboxer 2005,  R)
15
Somebody Help Me 2007,  Unrated)
16
The Box 2007,  R)
17
The Salon 2007,  PG-13)
18
Nora's Hair Salon II (Nora's Hair Salon 2) 2008,  PG-13)
19
Nora's Hair Salon 2004,  R)
20
The Walk 2004,  Unrated)
21
Tournament of Dreams 2005,  Unrated)
22
Vegas Vampires 2004,  Unrated)
23
Young Cesar 2004,  Unrated)
24
Meet The Browns 2008,  PG-13)
25
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
26
Meet the Browns 2004,  Unrated)
27
Meet Dave 2008,  PG)
28
Major Payne 1995,  PG-13)
29
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
30
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
31
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
32
The Cheetah Girls: One World 2008,  Unrated)
The Cheetah Girls: One World
I LOVE THIS MOVIE
33
House Party 1990,  R)
34
House Party 2 1991,  R)
35
House Party 3 1994,  R)
36
House Party 4: Down to the Last Minute 2001,  R)
House Party 4: Down to the Last Minute
THIS IS THE FUNNIEST MOVIE EVER
37
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) 1978,  Unrated)
38
Batman 1989,  PG-13)
Batman
THE FUNNIEST MOVIE I EVER SAW IN MY WHOLE ENTIRE LIFE BECAUSE I COULDN'T STOP LAUGHING AT THE CHARACTERS
39
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
THIS IS THE FUNNIEST MOVIE EVER BECAUSE THEY CHILDREN WERE TALKING AND THEY DIDN'T KNOW WHAT TO DO.
40
Daddy Day Camp 2007,  PG)
Daddy Day Camp
THIS IS THE FUNNIEST MOVIE EVER
41
Leprechaun 1993,  R)
Leprechaun
THIS IS FUNNY BECAUSE LEPRECHAUN WAS SINGING LIKE A GIRL TO MAKE THE BOY OPEN THE BOX FOR HIM BUT HE DIDNT KNOW WAT THAT WAS THOUGH BUT THE ONE THE WAS THE FUNNIEST WAS WHEN HE WAS IN THE CAR AND ON THE BIKE
42
The Last Leprechaun 1998,  Unrated)
The Last Leprechaun
THIS IS SO FUNNY
43
Leprechaun 2 1994,  R)
Leprechaun 2
FUNNIEST
44
Leprechaun - Back 2 Tha Hood 2003,  R)
Leprechaun - Back 2 Tha Hood
THIS IS THE FUNNISE BECAUSE HE TOOK THE GOLD TEETH OUT OF THE WOMAN MOUTH AND THEN SHE DIED
45
Leprechaun 3 1995,  R)
46
Leprechaun in the Hood 2000,  R)
47
Leprechaun 4 - In Space 1996,  R)
48
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
THEY WRONG FOR CUTTING THE GIRL HAIR
49
Alien 1979,  R)
50
Darkness Falls 2003,  PG-13)
51
Boogeyman 2005,  PG-13)
52
The Grudge 2 2006,  PG-13)
53
The Ring 2002,  PG-13)
54
The Ring Two 2005,  PG-13)
55
Scary Movie 2 2001,  R)
56
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
57
Superhero Movie 2008,  PG-13)
58
Epic Movie 2007,  PG-13)
59
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
i love this movie
60
Soul Food 1997,  R)
Soul Food
i love this movie
61
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
i love this movie
62
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
I Can Do Bad All By Myself
i love this movie
63
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
Madea's Family Reunion
i love this show
64
Beyonce: Unauthorized 2005,  Unrated)
Beyonce: Unauthorized
this is sll about when she was growing up singing with destiny child
65
Donnie McClurkin Story: From Darkness to Light 2004,  Unrated)
66
Fade to Black 2004,  R)
Fade to Black
i love this movie
67
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
The Fighting Temptations
this is the best movie ever
68
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
i love the way they sing
69
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
i love this movie
70
Carmen - A Hip Hopera 2001,  PG-13)
Carmen - A Hip Hopera
i love this movie
71
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
i love this movie
72
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
thiss movie is so funny
73
Light It Up 1999,  R)
74
La Chute de la maison Usher (The Fall of the House of Usher) 1928,  Unrated)
75
House of Usher 2008,  R)
76
Paper Chasers 2003,  Unrated)
77
Geppetto 2000,  Unrated)
78
Bring It On 2000,  PG-13)
79
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
THIS IS MY FAVORITE MOVIE
80
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
i love this movie
81
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
82
High School Musical 2 2007,  G)
83
Hairspray 2007,  PG)
84
High School Musical 2006,  G)
85
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
86
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
87
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
88
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
89
Jump In! 2007,  Unrated)
90
Something New 2006,  PG-13)
91
The Golden Blaze 2005,  G)
92
Out of Time 2003,  PG-13)
93
A Raisin in the Sun 2008,  Unrated)
94
The Best Man 1999,  R)
95
The Wood 1999,  R)
96
It's Black Entertainment! 1999,  Unrated)
97
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
98
The Family That Preys 2008,  PG-13)
99
Brown Sugar 2002,  PG-13)
100
Miracle in the Woods 1997,  Unrated)
101
Disappearing Acts 2000,  R)
102
Catfish in Black Bean Sauce 1999,  PG-13)
103
In Too Deep 1999,  R)
104
Daybreak (Bloodstream) 1993,  R)
105
The Program 1993,  R)
106
Breakfast of Champions 1999,  R)
107
The Mod Squad 1999,  R)
108
First Time Felon 1997,  R)
109
Conviction 2002,  R)
110
Major League 2 1994,  PG)
111
Higher Learning 1995,  R)
112
Against the Ropes 2004,  PG-13)
113
Alfie 2004,  R)
114
Brother 2000,  R)
115
Deadly Voyage 1996,  R)
116
Juice 1992,  R)
117
Dracula 2000 2000,  R)
118
Scream 2 1997,  R)
119
Scary Movie 2000,  R)
120
Perfume 2001,  R)
121
Mike Epps: Inappropriate Behavior 2005,  Unrated)
122
ATL 2006,  PG-13)
123
Roll Bounce 2005,  PG-13)
124
Friday 1995,  R)
125
The Wash 2001,  R)
126
8 Mile 2002,  R)
127
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
128
Coach Carter 2005,  PG-13)
129
How High 2001,  R)
130
All About the Benjamins 2002,  R)
131
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
132
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
133
Monster House 2006,  PG)
134
Cars 2006,  G)
135
Drumline 2002,  PG-13)
136
You Got Served 2004,  PG-13)
137
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
138
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
139
The Hip Hop Project 2006,  PG-13)
140
The Players Club 1998,  R)
141
xXx: State of the Union 2005,  R)
142
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
143
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
144
Boyz n the Hood 1991,  R)
145
Shrek the Third 2007,  PG)
146
Shrek the Halls 2007,  G)
147
Are We Done Yet? 2007,  PG)
148
Baby Boy 2001,  R)
149
Hot Boyz 1999,  R)
150
The Tenants 2005,  R)
151
Malibu's Most Wanted 2003,  PG-13)
152
The New Adventures of Pinocchio 1999,  Unrated)
153
Cry-Baby 1990,  PG-13)
154
Grease 1978,  PG)
155
Footloose 1984,  PG)
156
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
157
Big Momma's House 2000,  PG-13)
158
Lake Placid 1999,  R)
159
Lake Placid 2 2007,  R)
160
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
161
Norbit 2007,  PG-13)
162
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
163
College Road Trip 2008,  G)
164
Big Daddy 1999,  PG-13)
165
Billy Madison 1995,  PG-13)
166
The Waterboy 1998,  PG-13)
167
The Longest Yard 2005,  PG-13)
168
Hitch 2005,  PG-13)
169
Click 2006,  PG-13)
Click
this is so funny
170
Soul Plane 2004,  R)
171
Shrek 2 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments