My Favorite Movies
| jakfrost2002's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 2 |
Basic 2003, R) |
|
| 3 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Constantine 2005, R) |
|
| 5 |
Equilibrium 2002, R)
-Christian Bale in a role he's perfect for; emotionless. Just kidding. I love me some Bale. |
|
| 6 |
GoldenEye 1995, PG-13)
This is THE best Bond movie ever made. Great cast, great acting, amazing action but not overdone, classic Bond style not hindered by all the ridiculous gizmos (among many other things) that ruined the rest of Brosnan's Bond career. This movie also spawned one of the best video games ever as well. Casino Royale and Goldeneye at the top of the Bond game. Thank you martin Campbell. |
|
| 7 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 8 |
Memento 2000, R) |
|
| 9 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 10 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 11 |
Sin City 2005, R) |
|
| 12 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 13 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 15 |
X-Men 2000, PG-13) |















