Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. jakehimself1
  2. Jake

in no specific order

  jakehimself1's Rating My Rating
1
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
amazing. every single shot is perfect.
2
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
excellent. the overall message of this movie fits in with todays times better than ever.
3
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
holy shit what a film. the tension in this fucker is unbearable
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
this is a deep film. what makes us human?
5
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
fucking love it. faultless. keeps on getting better & better.
6
Kolobos 1999,  R)
Kolobos
i bloody love it. blatantly the inspiration for every reality tv show. you can see where Saw got there idea from and My Little Eye. some well funny lines in this aswell, very very bloody, the face getting crushed against the sink was top balls.
7
Dead Babies 2000,  R)
Dead Babies
this kicks balls. although most the characters are really annoying and OTT. the mad drug scientist makes up for this though.
8
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
you can watch this over & over, each time discovering somehting new. like the nods to 2001 space odyssey
9
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
possibly the greatest horror of all time, the dinner table scene is pure terror
10
The Fly 1986,  R)
The Fly
mental. skinned monkeys.
11
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
the 1st half of this film alone is worthy of the title "Greatest Of All Time"
12
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
absolute shiner. the remake has some very high standards to meet.
13
Scream 1996,  R)
Scream
yer man top trump. the slasher film genre was laid to rest after this film. every single slasher since has copied elements of this film, yet is that a bad thing? considering thats the same way "Scream" was made.
14
Calvaire (The Ordeal) 2004,  Unrated)
Calvaire (The Ordeal)
probably a bit too much for some people. not for me. birlliant in every way, fucking dark & yet still manages to make you laugh. Brill.
15
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
oh yes. knocks some guys head clean off and it falls straight into a dumpster, genius.
16
Last Days 2005,  R)
Last Days
amazing, captures the sense of isolation perfectly.
17
Flight of the Navigator 1986,  PG)
Flight of the Navigator
the balls. surely this is the dream of everysingle person alive.
18
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
materpiece, James Stewart is the balls. the dream sequence is haunting
19
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
clive barkers best film without a doubt, shame its downhill from here.
20
Zombi 2 1979,  R)
Zombi 2
amazing, one of the best zombie films. the splinter in the eye scene is up there with the best of the best. shark vs zombie scene is not as good as it sounds, they just dance.
21
The Public Enemy 1931,  Unrated)
The Public Enemy
a true classic. the gangster genre owes everything to this
22
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
roll up a fat one for this
23
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu)
amazing film, always something insane happening. the final scene is disgusting.
24
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
watch this film.......
25
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
yeah this film is bo. scared me white when i was young, killer effects. funny aswell.
26
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
the best. probably has the best ever stampede sequence......... ever. and some massive plants and a pelican but the monkey child was shit.
27
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
amazing film, deals with some really dark matters yet doesnt force you to make judgement upon any of the characters
28
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
Dèmoni (Demons)
so cheesey its good. the pimp is the icing on the cake in this.
29
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Arnie has never been more bad ass than he is in this.
30
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
this is a proper nightmare. gives me headaches everytime
31
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
a true classic. probably the only film that really is suitable for "all the family"
32
Sexy Beast 2001,  R)
Sexy Beast
Kingsleys best role to date, hes a mean cunt.
33
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
this film is unique. why have they remade it?
34
The Thing 1982,  R)
The Thing
maximum tension straight away, then the blood spills............
35
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
The Assassination of Richard Nixon
takes a while to get going but Sean Penn is such an accesible actor, its hard to stop watching
36
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
Blood - The Last Vampire
looks wise this is amazing. just no way near long enough.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments