My Favorite Movies


  jakeb2's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
2
The Blues Brothers 1980,  R)
3
Raging Bull 1980,  R)
4
Legends of the Fall 1994,  R)
5
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
6
Bad Boys 1983,  R)
7
Braveheart 1995,  R)
8
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
9
Sin City 2005,  R)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Taxi Driver 1976,  R)
12
GoodFellas 1990,  R)
13
Once Were Warriors 1994,  R)
14
Cape Fear 1991,  R)
15
Red Dawn 1984,  PG-13)
16
Bad Taste 1987,  R)
17
Utu 1984,  R)
18
Gladiator 2000,  R)
19
Payback 1999,  R)
20
U Turn 1997,  R)
21
American History X 1998,  R)
22
Romper Stomper 1993,  NC-17)
23
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965,  R)
24
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
25
Casino 1995,  R)
26
Freddy Got Fingered 2001,  R)
27
Caddyshack 1980,  R)
28
L.A. Confidential 1997,  R)
29
Road House 1989,  R)
30
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
31
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
32
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
33
Chopper 2000,  R)
34
Clerks 1994,  R)
35
Dirty Harry 1971,  R)
36
Full Metal Jacket 1987,  R)
37
Saw (short film) 2003,  Unrated)
38
Hostel 2006,  R)
39
Natural Born Killers 1994,  R)
40
We Were Soldiers 2002,  R)
41
Hang 'em High 1968,  PG-13)
42
Seven (Se7en) 1995,  R)
43
Kalifornia 1993,  R)
44
Mallrats 1995,  R)
45
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
46
Dead Presidents 1995,  R)
47
Spun 2002,  R)
48
Kids 1995,  NC-17)
49
Menace II Society 1993,  R)
50
The Omen 1976,  R)
51
Wrong Turn 2003,  R)
52
Up in Smoke 1978,  R)
53
Friday the 13th 1980,  R)
54
Forrest Gump 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments