Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jaidybleu's Rating My Rating
1
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
I'll never get tired of watching it. I just Luv it.
2
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I wanna be them... That movie represents one of the most beautiful experiences one can have. I'm jealous!!!
3
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I wished I was her. Incredibly Beautiful.
4
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
5
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
6
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Wow!
8
The Wedding Date 2005,  PG-13)
9
The Princess Bride 1987,  PG)
10
Phone Booth 2003,  R)
11
Tuck Everlasting 2002,  PG)
12
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
13
Along Came Polly 2004,  PG-13)
14
Van Helsing 2004,  PG-13)
15
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
16
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
17
You've Got Mail 1998,  PG)
18
Sweet November 2001,  PG-13)
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
20
Shrek 2001,  PG)
21
Shrek 2 2004,  PG)
22
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
23
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Surprisingly gooood!
24
X-Men 2000,  PG-13)
25
Aeon Flux 2005,  PG-13)
26
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
27
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
28
Cold Mountain 2003,  R)
29
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
30
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
31
Final Destination 2000,  R)
32
Final Destination 2 2003,  R)
33
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
34
Urban Legend 1998,  R)
35
Underworld 2003,  R)
36
Underworld: Evolution 2006,  R)
37
She's All That 1999,  PG-13)
38
Shallow Hal 2001,  PG-13)
39
Happy Feet 2006,  PG)
40
Grease 1978,  PG)
41
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
Funny
42
She's the Man 2006,  PG-13)
43
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
Crying worthy
44
Sleeping Beauty 1959,  G)
45
Beauty and the Beast 1991,  G)
46
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
47
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
48
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Amazing Effects
49
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
50
Superman Returns 2006,  PG-13)
51
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
52
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
54
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
Hilarious
55
Meet the Parents 2000,  PG-13)
56
50 First Dates 2004,  PG-13)
57
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
58
Fantastic Four 2005,  PG-13)
59
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
60
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
61
Nanny McPhee 2006,  PG)
62
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments