My Favorite Movies


  jagmanmickey's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
This is my favourite movie of all time.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
The Green Mile 1999,  R)
4
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
EVERYONE SHOULD SEE THIS MOVIE. CLASSIK
5
Basic Instinct 1992,  R)
6
Just Before Dawn 1980,  R)
Just Before Dawn
hugely under-rated. a must see for any horror fan
7
Casino 1995,  R)
8
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
9
Basic 2003,  R)
10
Into the Blue 2005,  PG-13)
11
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
12
The Goonies 1985,  PG)
13
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
The movie that started them all. Plus Ive always had a thing for Laurei Bartram.
14
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
Another classique - and hello Amy Steel. Although the mask was a bit of a rip from The Town That Dreaded Sundown
15
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
oNE OF MY ALL TIME FAVS AS A KID BUT LOOKING BACK AT IT I REALLY DUG TRACIE SAVAGE AND this is the episode where Jason dons the hockey mask.
16
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
My second fav horror of all time and OMG the cast - Corey Feldman, Scream queen - Kimberley Beck, yummy Barbara Howard, the awesome Crispin Glovwer - 80's hero Larry Monoson and of course Scream King Peter Barton. Take that with director Zito and Savini - greatest horror effects man ever and you have a fantastic movie, be sure to see the uncut version.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments