My Favorite Movies
| jaderocks13's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 2 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 6 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Epic Movie 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 9 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 10 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 13 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 14 |
The Rookie 2002, G) |
|
| 15 |
Angels in the Outfield 1994, PG) |
|
| 16 |
Speed 1994, R) |
|
| 17 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Without A Paddle 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 20 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 21 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 22 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 23 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 24 |
Godzilla 1998, PG-13) |
|
| 25 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 26 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 27 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 28 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 29 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 30 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 31 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 32 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 33 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Shall We Dance 2004, PG-13) |
|
| 35 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 36 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 37 |
The Scorpion King 2002, PG-13) |
|
| 38 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 39 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 41 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 42 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 43 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 44 |
Blade 1998, R) |
|
| 45 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 46 |
The Grudge 2 2006, PG-13) |
|
| 47 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 48 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 49 |
Hook 1991, PG) |
|
| 50 |
Spiderman 1990, Unrated) |
|
| 51 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 52 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 53 |
American Pie 1999, R) |
|
| 54 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 55 |
Buck Privates 1941, Unrated) |
|
| 56 |
The Noose Hangs High 1948, Unrated) |
|
| 57 |
Mexican Hayride 1948, Unrated) |
|
| 58 |
The Wistful Widow of Wagon Gap 1947, Unrated) |
|
| 59 |
The Time of Their Lives (The Ghost Steps Out) 1946, Unrated) |
|
| 60 |
Little Giant 1946, Unrated) |
|
| 61 |
The Naughty Nineties 1945, Unrated) |
|
| 62 |
Who Done It? 1942, Unrated) |
|
| 63 |
Ride 'Em Cowboy 1942, Unrated) |
|
| 64 |
Hold That Ghost (Oh, Charlie) 1941, Unrated) |
|
| 65 |
Africa Screams! 1949, Unrated) |
|
| 66 |
In the Navy 1941, Unrated) |
|
| 67 |
Lost in Alaska 1952, Unrated) |
|
| 68 |
In Society 1944, Unrated) |
|
| 69 |
Buck Privates Come Home 1947, Unrated) |
|
| 70 |
Ghost Stories: Walking with the Dead 1986, Unrated) |
|
| 71 |
Frankenstein Meets the Spacemonster 1965, Unrated) |
|
| 72 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 73 |
Lucy You Love It 2000, Unrated) |
|
| 74 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 75 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 76 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 77 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 78 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 79 |
That Thing You Do! 1996, PG) |
|
| 80 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 81 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 82 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 83 |
He Knows You're Alone (Blood Wedding) 1980, R) |
|
| 84 |
I Want Candy 2007, R) |
|
| 85 |
Dante's Peak 1997, PG-13) |
|
| 86 |
Lake Placid 1999, R) |
|
| 87 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 88 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 89 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 90 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 91 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 92 |
Legend 1986, PG) |
|
| 93 |
The Little Vampire 2000, PG) |
|
| 94 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 95 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 96 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 97 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 98 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 99 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 100 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 101 |
Far and Away 1992, PG-13) |
|
| 102 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 103 |
He Was A Quiet Man 2006, Unrated) |





























































































