My Favorite Movies


  1. jacksonman03
  2. isaac

the coolies

  jacksonman03's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
"what did i do to make you disrespect me so" brando is gods left nut, this movie blows any other mafia film out of the water, the first i a trilogy, and mabye the best, this movie is amazing, pacino is a wus, thats all i can say. even if you dont like mafia movies this will convert you to the real faith of violence so see this.
2
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
i contrary to steroetypes like some chick flicks, chocolat is one of those, molina does a good mayor, tight ass religious guy, Bionche does a good temptrest, dench is good in all her movies so naturaly shes good in this and one of depp's frist appeaances he does well.
3
The Full Monty 1997,  R)
The Full Monty
grown middle aged men striping off usally dosent float ma boat, but this is fecking brilliant, mabye somepeople
wont get it becoause of its 'true' english language. so if your a pomme see this.
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
this is weird and thats what i like about it, the whole movie hes a Skitz wouda thought it, although anyone whose clever (like me) wouda worked it out early, if you like brainteasers (brain neccesary) and the unconventional, see this.
5
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
i grew up with the antiques of wallace an d gromit and ive seen all of their movies and have all of their comics, not in the nerdy way i worship these 2, i even got a wallace and gromit teddy bears,(im not of the homosexual orientation) so this is from an ,SEE THIS ITS ABSOLUTLEY FUNNY.
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
pacino does a good godfather, de niro does an ever better godfather, i liked the action (typical boy) but liked even more the dialouge .
7
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
whoa, this is cool, gory as the fat man in saw, well not that bad but still, di-caprico dosent do a irish man very well, and i can say that because i decend fro irish cons, good storey, see this it isnt one of those corny mafia movies (-the godfather)
8
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
3000 Miles to Graceland
BAM BAM and KILL KILL, this is the bomb, wouda thought that elvisis could be so EVIl, only bad thing was Kevin costners beergut, which showed in his Elvis jumpsuit.
9
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
funny as a pope taking a crap, of course they used their own material and changed the storey line a bit but still funny. see this, it isnt a geeky soace film.
10
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
wha tthe hel were those stupid critics winging about, this is great! dialouge is weak but no mive really has good dialouge, see this if you haven, i say its good but make your own god damn mind up
11
Scarface 1983,  R)
Scarface
greatest movie of my time, anyone who says other wise can go get fucked cuban style!
12
Heat 1995,  R)
Heat
Pacino, De Niro, Sizemore, Trejo, Buffalo Bill and Devilerance, 'nuff said.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments