My Favorite Movies


  1. jackiel75115
  2. Jackie

These are old black movies from the 30's to 70's. I've seen most of them during my childhood and some I long to see.

  jackiel75115's Rating My Rating
1
Truck Turner 1974,  R)
2
Black Mama, White Mama 1973,  R)
3
Across 110th Street 1972,  R)
4
For Love of Ivy 1968,  G)
5
Blacula 1972,  PG)
6
Scream, Blacula, Scream! 1973,  PG)
7
Hammer 1972,  R)
8
Cooley High 1975,  PG)
9
Hell Up In Harlem 1973,  R)
10
Cornbread, Earl and Me 1974,  Unrated)
11
The Organization 1971,  PG)
12
Slaughter's Big Rip Off 1973,  R)
13
Slaughter 1972,  R)
14
Coffy 1973,  R)
15
Foxy Brown 1974,  R)
16
The Black Cobra 2 (Cobra Nero 2) 1989,  R)
17
The Wiz 1978,  G)
18
Bustin' Loose 1981,  R)
19
Car Wash 1976,  PG)
20
Lady Sings the Blues 1972,  R)
21
The Mack 1973,  R)
22
Blue Collar 1978,  R)
23
Which Way Is Up? 1977,  R)
24
Uptown Saturday Night 1974,  PG)
25
Greased Lightning 1977,  PG)
26
Wild in the Streets 1968,  R)
27
The Bingo Long Traveling All-Stars and Motor Kings 1976,  PG)
28
Black Brigade 1969,  Unrated)
29
Adios Amigos 2003,  PG)
30
A Piece of the Action 1977,  PG)
31
Man and Boy 1971,  G)
32
Claudine 1974,  PG)
33
The River Niger 1976,  R)
34
The Great White Hope 1970,  PG-13)
35
Black Caesar 1973,  R)
36
Bucktown 1975,  R)
37
Take a Hard Ride (Kid Vengeance) 1974,  PG)
38
The Black Cobra (Cobra Nero) 1987,  R)
39
The Legend of Nigger Charley (The Legend of Black Charley) 1972,  PG)
40
Enter the Dragon 1973,  R)
41
Black Belt Jones 1974,  R)
42
3 The Hard Way......Again 1979,  Unrated)
43
TNT Jackson 1974,  R)
44
Amazing Grace 1974,  G)
45
Cleopatra Jones 1973,  R)
46
Dr. Black, Mr. Hyde, (Dr. Black and Mr. Hyde) 1976,  R)
47
Black Gunn 1972,  R)
48
Mandingo 1975,  R)
49
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
50
Buck and the Preacher 1972,  PG)
51
Pinky 1949,  Unrated)
52
Cabin in the Sky 1943,  Unrated)
53
Porgy and Bess 1959,  Unrated)
54
Carmen Jones 1954,  Unrated)
55
Cotton Comes to Harlem 1970,  R)
56
Gordon's War 1973,  R)
57
Stormy Weather 1943,  Unrated)
58
Paradise in Harlem 1940,  Unrated)
59
Boarding House Blues 1948,  Unrated)
60
Nothing But a Man 1964,  Unrated)
61
Drum 1976,  R)
62
The Monkey Hustle 1976,  PG)
63
J.D.'s Revenge 1976,  R)
64
Together Brothers 1974,  PG)
65
A Hero Ain't Nothin' But a Sandwich 1977,  PG)
66
Watermelon Man 1970,  R)
67
Five on the Black Hand Side 1973,  PG)
68
Scott Joplin 1977,  PG)
69
Trouble Man 1972,  R)
70
Abby 1974,  R)
71
Shaft 1971,  R)
72
Shaft in Africa 1973,  R)
73
Shaft's Big Score! 1972,  R)
74
Firehouse 1972,  Unrated)
75
Dolemite 1975,  R)
76
Dolemite 2: The Human Tornado 1976,  R)
77
Sweet Sweetback's Baadasssss Song 1971,  R)
78
The Story of a Three-Day Pass 1968,  Unrated)
79
Spook Who Sat By the Door 1973,  PG)
80
Trick Baby 1972,  R)
81
Darktown Strutters (Get Down and Boogie) 1974,  PG)
82
Sounder 1972,  G)
83
Brother John 1970,  PG-13)
84
The Learning Tree 1969,  PG)
85
St. Louis Blues 1958,  Unrated)
86
Superfly 1972,  R)
87
Sheba, Baby 1975,  PG)
88
The Black Gestapo 1975,  R)
89
Willie Dynamite 1973,  R)
90
Disco Godfather 1979,  R)
91
Detroit 9000 1973,  R)
92
Black Shampoo 1976,  R)
93
Emma Mae (Black Sister's Revenge) 1976,  R)
94
Imitation of Life 1934,  Unrated)
95
The Gang's All Here 1941,  Unrated)
96
Law of the Jungle 1942,  Unrated)
97
Drums of the Desert 1940,  Unrated)
98
Freckles Comes Home 1942,  Unrated)
99
Let's Go Collegiate 1941,  Unrated)
100
You're Out of Luck 1941,  Unrated)
101
The Green Pastures 1936,  Unrated)
102
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
103
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
104
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
105
A Warm December 1973,  PG)
106
Lilies of the Field 1963,  Unrated)
107
A Patch of Blue 1965,  Unrated)
108
The Defiant Ones 1958,  Unrated)
109
Blackboard Jungle 1955,  Unrated)
110
They Call Me Mister Tibbs 1970,  PG)
111
The Bedford Incident 1965,  Unrated)
112
The Long Ships 1963,  Unrated)
113
The Wilby Conspiracy 1975,  PG)
114
Band of Angels 1957,  Unrated)
115
No Way Out 1950,  Unrated)
116
The Slender Thread 1965,  Unrated)
117
Duel at Diablo 1966,  Unrated)
118
Caged Heat (Caged Females) (Renegade Girls) 1974,  R)
119
The Big Bird Cage (Women's Penitentiary II) 1972,  R)
120
The Arena (Naked Warriors) 1973,  R)
121
The Big Doll House 1971,  R)
122
Women in Cages 1971,  R)
123
The Arena 1973,  Unrated)
124
Boy! What a Girl! 1947,  Unrated)
125
Pacific Inferno 1979,  Unrated)
126
The Mercenaries (Dark of the Sun) 1968,  Unrated)
127
...tick... tick... tick... (Tick tick tick) 1970,  G)
128
El Condor (The Condor) 1970,  R)
129
Rio Conchos 1964,  Unrated)
130
Go Down Death 1944,  Unrated)
131
The Jackie Robinson Story 1950,  Unrated)
132
The Joe Louis Story 1953,  Unrated)
133
Killer Diller 1948,  PG)
134
Sanders of the River 1935,  Unrated)
135
Son of Ingagi 1940,  Unrated)
136
Song of Freedom 1936,  Unrated)
137
Uncle Tom's Cabin 1928,  Unrated)
138
Black Heat 1976,  R)
139
E yu tou hei sha xing (Black Belt Jones 2) (The Tattoo Connection) 1978,  R)
140
Bad Azz Muthaz: Soul Brothers of Kung Fu 1977,  Unrated)
141
That Man Bolt 1973,  R)
142
Blackenstein (Black Frankenstein)(Return of Blackenstein) 1973,  R)
143
Kung Fu Theater: Black Samurai 2005,  Unrated)
144
Anna Lucasta 1958,  PG)
145
Hallelujah! 1929,  Unrated)
146
Within Our Gates 1920,  Unrated)
147
Sergeant Rutledge 1960,  Unrated)
148
Island in the Sun 1957,  Unrated)
149
Killer of Sheep: The Charles Burnett Collection 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments