Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jackie127's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I FREAKIN' LOVE THIS MOVIE 'HIS HANDS UPON YOUR HAND, HIS LIPS CARRESS YOUR SKIN'
2
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE!!!! LOVELOVELOVELOVELOVELOVEIT!!!!
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Aswome movie, love the whole series! in love with everybody on it
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
LOVE IT LOVE IT LOVE IT i love everybody in it, it made me cry for ever!
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
11
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
12
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
love it
13
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
i LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE this movie!
14
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
cried
15
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
I LOVE LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE!!! IT IS SOOO FREAKIN' FUNNY!!! 'WHEN JAMIE SMILES/IT TAKES ME MILES!!!!'
16
The Patriot 2000,  R)
17
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
i love this movie soooo mcuh!
19
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
love it
21
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
good
22
Peter Pan 2003,  PG)
23
Tuck Everlasting 2002,  PG)
24
Footloose 1984,  PG)
25
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
LOVE IT
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
LOVE IT
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
LOVE IT!!! never laughed sooo hard in a pirates movie before!
29
Finding Neverland 2004,  PG)
30
The Lion King 1994,  G)
31
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
32
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
33
Benny & Joon 1993,  PG)
34
First Knight 1995,  PG-13)
35
Black Knight 2001,  PG-13)
36
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
I LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE!!!!!
37
The Legend of Zorro 2005,  PG)
38
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
39
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
I LOVE THIS MOVIE SOOO MUCH!!!
40
Shrek 2001,  PG)
41
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
love it, really really good
42
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
not as goo as the last two
43
Monsters, Inc. 2001,  G)
44
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
45
Hidalgo 2004,  PG-13)
46
Ned Kelly 2004,  R)
47
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell - Volume 2 2004,  Unrated)
48
300 2007,  R)
300
This movie is the greatest movie that i have ever seen!! i love it sooo much! i want to go and see it again! Gerald and David are sooooo HOT HOT HOT in this movie! well see is everyone in the sparten army! it is a great movie!
49
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
LOVE IT SOOOOO MUCH
50
High School Musical 2 2007,  G)
51
Stage Beauty 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments