My Favorite Movies
| Jackbauer24's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 2 |
Akira 1988, R) |
|
| 3 |
Funny Games 1998, Unrated) |
|
| 4 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 5 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 6 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 7 |
American History X 1998, R) |
|
| 8 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 9 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 10 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 11 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 12 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 13 |
Once Were Warriors 1994, R) |
|
| 14 |
Sin City 2005, R) |
|
| 15 |
Collateral 2004, R) |
|
| 16 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 17 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 18 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 19 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 20 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 21 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 22 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 23 |
Fargo 1996, R) |
|
| 24 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 25 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 26 |
Memento 2000, R) |
|
| 27 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 28 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 29 |
The Shining 1980, R) |
|
| 30 |
The Changeling 1980, R) |
|
| 31 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 32 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 33 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 34 |
Garden State 2004, R) |
|
| 35 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 36 |
I Heart Huckabees 2004, R) |
|
| 37 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 38 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 39 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 40 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 41 |
12 Angry Men 1997, PG-13) |
|
| 42 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 43 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 44 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 45 |
Pi 1998, R) |
|
| 46 |
Friday Night Lights 2004, PG-13) |
|
| 47 |
Sideways 2004, R) |
|
| 48 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 49 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 50 |
True Romance 1993, R) |
|
| 51 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 52 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 53 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 54 |
Il Posto 1961, Unrated) |
|
| 55 |
Suicide Club 2002, R) |
|
| 56 |
One Missed Call 2007, PG-13) |
|
| 57 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 58 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 59 |
Clerks 1994, R) |
|
| 60 |
Closer 2004, R) |
|
| 61 |
The Departed 2006, R) |
|
| 62 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 63 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 64 |
300 2007, R) |
|
| 65 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 66 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 67 |
Il conformista (The Conformist) 1970, R) |
|
| 68 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 69 |
Breathless 1983, R) |
|
| 70 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 71 |
Dogville 2003, R) |
|
| 72 |
Match Point 2005, R) |
|
| 73 |
Lost In Translation 2003, R) |









































































