Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jackanderton's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
excellent
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
5
Labyrinth 1986,  PG)
6
Coming to America 1988,  R)
7
Trading Places 1983,  R)
8
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
9
Porky's 1981,  R)
10
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
11
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Superb.
12
Good Bye, Lenin 2002,  R)
13
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
funny as...
14
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
awesome
15
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
funny
16
The Italian Job 1969,  PG)
The Italian Job
classic
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
the funniest movie ever made.
18
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
not as good as the funniest movie ever made.
19
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
interesting hacker-punk film with amazing soundtrack
20
Straw Dogs 1971,  R)
Straw Dogs
Controversial back then, but simply a gripping film as tense as anything.
21
Assault on Precinct 13 1976,  R)
Assault on Precinct 13
John Carpenter's best film. A brilliant display of movie making.
22
The Shining 1980,  R)
The Shining
Weird and wonderful.
23
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
This movie simply wouldn't get made today.
24
Platoon 1986,  R)
Platoon
The best Vietnam war film.
25
Rocky 1976,  PG)
Rocky
superb, unlike the last 3 rocky movies.
26
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
The best 'Of The Dead' film. Zombies in a shopping mall. Genius.
27
Commando 1985,  R)
Commando
Ultra-hilarious action film that is a parody of itself. Can only get funnier with age.
28
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Amusing parody of zombie films with humour from British comedy series 'Spaced'.
29
The Naked Spur 1953,  Unrated)
The Naked Spur
Best Western. Apart from the hotels, of course.
30
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
Your insides will hurt after watching this.
31
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear
Extremely funny.
32
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult
Gags upon gags upon gags.
33
Hot Shots! 1991,  PG-13)
Hot Shots!
Gags upon gags...
34
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
Just as good as the first.
35
Bowfinger 1999,  PG-13)
Bowfinger
Steve Martin and Eddie Murphy return from a long absence of not being funny to be funny again once more.
36
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
genuine classic.
37
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
38
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
My favourite John Candy film.
39
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
The funniest kids film they ever did make. Don't be sniffy- it's hilarious.
40
Full Metal Jacket 1987,  R)
41
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Gets the action and the apocalypse dread just about right.
42
Last Action Hero 1993,  PG-13)
Last Action Hero
Arnie is very funny, and so is this film.
43
Jason and the Argonauts 1963,  G)
Jason and the Argonauts
Awesome fantasy adventure.
44
Thunderball 1965,  PG)
Thunderball
Superb Bond film.
45
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
Tomorrow Never Dies
The best Brosnan one.
46
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
I'm on a train escaping the KGB, Mrs. Moneypenny- no, I can't have phone sex.
47
Two Weeks with Love 1950,  PG)
Two Weeks with Love
A load of camp nonsense that is surprisingly likeable.
48
Don't Look Now 1973,  R)
Don't Look Now
Superbly directed tense thriller.
49
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
As scummy as it gets.
50
Blade 1998,  R)
Blade
Entertaining vampire film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments