My Favorite Movies


  jackamaku's Rating My Rating
1
Barton Fink 1991,  R)
2
Punch-Drunk Love 2002,  R)
3
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
4
The Godfather 1972,  R)
5
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
The Talented Mr. Ripley
Anthony Minghella 1954-2008 - His best film, criminally overlooked. If this had been directed by Hitchcock, it would be considered a masterpiece.
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
7
Alien 1979,  R)
Alien
Fantastic filmmaking. Great cast, I love the natural acting in this film. This was originally going to be a Corman film you know...
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
My favorite Spielberg... My favorite action hero
10
GoodFellas 1990,  R)
11
Annie Hall 1977,  PG)
12
Airplane! 1980,  PG)
13
Days of Heaven 1978,  PG)
14
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Did you see that kid grab Vampira's boobies? I love this movie.
15
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
17
Paper Moon 1973,  PG)
18
The Fireman's Ball 1967,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments