My Favorite Movies


  Izzzza's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
2
American History X 1998,  R)
3
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
4
The Life of David Gale 2003,  R)
5
Sophie Scholl: The Final Days 2005,  PG)
6
Requiem for a Dream 2000,  R)
7
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
8
21 Grams 2003,  R)
9
25th Hour 2003,  R)
10
American Beauty 1999,  R)
11
A Mighty Heart 2007,  R)
12
Adaptation 2002,  R)
13
A Clockwork Orange 1971,  R)
14
Babel 2006,  R)
15
Brick 2006,  R)
Brick
Great acting!
16
Blood Diamond 2006,  R)
17
Bowling for Columbine 2002,  R)
18
Boys Don't Cry 1999,  R)
19
Breakfast on Pluto 2005,  R)
20
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
Bill Murray is always good
21
Capote 2005,  R)
22
Children of Men 2006,  R)
23
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
24
The Constant Gardener 2005,  R)
25
Crash 2005,  R)
26
Dead Man Walking 1995,  R)
27
Erin Brockovich 2000,  R)
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Fantastic!
29
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2006,  R)
30
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
31
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Very beautiful
32
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
33
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
34
It's a Free World... 2007,  Unrated)
It's a Free World...
Great movie!
35
Jackie Brown 1997,  R)
36
Little Children 2006,  R)
37
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
38
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Great movie!
39
Magnolia 1999,  R)
40
Monster 2003,  R)
41
Mystery Train 1989,  R)
42
Munich 2005,  R)
43
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
44
North Country 2005,  R)
45
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
46
Paradise Now 2005,  PG-13)
47
Priest 1994,  R)
48
Pi 1998,  R)
49
Sleepers 1996,  R)
50
The Lives of Others 2006,  R)
51
The Shawshank Redemption 1994,  R)
52
Syriana 2005,  R)
53
Traffic 2000,  R)
54
V for Vendetta 2006,  R)
55
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments