My Favorite Movies


  IzzyStradlin's Rating My Rating
1
Shaft 2000,  R)
Shaft
one of the best flicks ever. Samuel L Jackson is so good in the role of the rough cop John Shaft
2
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
wow!! This movie might have the best ending ever. Unexpected. With a good mix of great actors and a genius storyline it puts itself on my list of favouritemovies.
3
Point Break 1991,  R)
Point Break
i just love the ex-president chase
4
Storm of the Century 1999,  PG-13)
Storm of the Century
I saw this movie in a two or three part episode when i was younger and it blew my mind right away
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
one of the greatest movies all time, morgan freeman is one of the best actors in the world
6
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
spooky and terryfying movie. You feel like your all alone in the world. a great scene is when they are driving all alone on the freeway going towards manchester, it creates a weird feeling inside you. a masterpiece if you ask me
7
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
Formula 51 (The 51st State)
great comedy
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
really good, everyone should see this. It's the greatest story ever. Stephen King is a genius
9
American History X 1998,  R)
American History X
This is one of the best movies iīve seen. It is very strong and it brings out alot of emotions.
10
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
itīs so nice to watch. A true must-see!!
11
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
a very good film, to have Elijah Wood in it. I don't like him but he's really good in this reckless movie about the GSE, Green Street Elite. It's very realistic and it has a sad ending which breaks your heart.
12
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
this is one very funny movie. will ferrell and chris kattan are so good. no..............yes
13
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
great story about a scientist who builds a time machine and travels back in time. The scene when the moon is falling down is powerful.
14
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
i highly recommend this one
15
Misery 1990,  R)
Misery
The first Stephen King based movie i saw and itīs the greatest. Kathy Bates is awesome in the role of taking care of Paul in her cabin.
16
Innerspace 1987,  PG)
Innerspace
This is personally one of my favourite films. I especially love the part when Dennis Quaid is fighting to not slip down in the stommack acid. In sweden itīs called "24-timmarsjakten"
17
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
Another great movie based on the original book written by the master of horror Stephen King. Unfortunately, the ending could have been better. I mean a giant spider, give me a break. Other than that the movie was great. A true must see if you ask me.
18
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
this has always been one of my favourite movies, ever since i was a little kid
19
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
This is without a doubt the best Bondmovie ever made
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favourite
21
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
awesome film. it made it more realistic that they spoke german and not english
22
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
i love the laughter of Eddie Murphy. it's a true classic which should be seen by everyone who enjoys movies.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments