My Favorite Movies


  izzynomad's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
2
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
it's been many years since i laughed so hard i cried. i have found my inner olive.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
5
The Big Lebowski 1998,  R)
6
Pi 1998,  R)
7
Being John Malkovich 1999,  R)
8
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
9
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
10
Good Bye, Lenin 2002,  R)
11
Italian for Beginners ,  R)
12
Amores Perros 2000,  R)
13
Primer 2003,  PG-13)
14
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
15
Spider 2002,  R)
Spider
i love this movie! i was surprised not many people "got it" in the end. i liked the pace and the subtlety. cronenberg really gets into the character's head.
16
Mulholland Drive 2001,  R)
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
19
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
20
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
21
Waking Life 2001,  R)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Paprika 2006,  R)
Paprika
if i were to imagine the perfect sci-fi fantasy psycho-thriller anime movie, this would be it.
24
Manderlay 2005,  Unrated)
Manderlay
i liked this better than dogville. loved the aesthetics and uncomfortable political themes.
25
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
what an amazing touching film about life in east germany. it's now up there in my top 5 movies of all time.
26
Blade Runner 1982,  R)
27
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
the kind of movie Easy Rider wished it could be. a beautiful, gripping story about the pursuit of meaning and happiness.
28
Once 2007,  R)
Once
what a beautiful film. movie poetry.
29
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
one of my favourite movies of all times. every single scene is brilliant, memorable, quotable.
30
The Fall 2006,  R)
The Fall
what a gorgeous, amazing film. i liked this better than pan's labyrinth, and that's saying a lot. it took me so long to see it because of bad reviews (wtf!). This is from the same director as The Cell, and you can really see similarities in the total perfction of the set and costume design. the story is dark and satyrical but also moving, and the little girl is played by possibly the most adorable child actor ever. the fantasy part of the film looked completely magical. also: great behind the scenes featurettes on the dvd, and awesome massive attack video based on this (paradise circus)
31
Coraline 2009,  PG)
Coraline
holy FANTASTIC stop-motion animation work! I watched this in 2D and loved it, and the soundtrack too. I haven't read the book yet but i'll bet it's a little darker than the movie, compared to what i know of neil gaiman's style. but given the scale of production, all is forgiven - if it was too dark it wouldn't have mass market appeal, but it would have scored an extra point from me. EDIT: I watched it again in 3D and liked it even better the second time.
32
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
this is awesomeness. i actually liked the changed ending from the book. let me clarify that watchmen is one of my favourite books of all time. there are only 4 possible reasons for people not to like this movie: 1) you're not a fan of comic books, superheroes, or sci-fi 2) you want to look cool so you dislike everything that's overhyped, 3) you don't agree with the philosophy of the book because you have so much faith in humanity, and 4) you didn't get it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments