My Favorite Movies


  izzy742003's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
dont get me started.i can go on all day about star wars movies!
2
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
3
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
7
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
8
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
9
Star Trek Generations 1994,  PG)
10
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
the rock is so hot in this movie.
11
The Mummy 1999,  PG-13)
12
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
13
Point Break 1991,  R)
14
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
a cult classic.
15
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
16
Doom 2005,  R)
17
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
18
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i loved this movie!
19
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
glen close made me so mad.in a way i was cheering for her.
20
Ghost Story 1981,  R)
Ghost Story
a very scary movie for its time.i recommend you rent it and see it.
21
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
gory!but good and scary.
22
XXX 2002,  PG-13)
XXX
VIN!do i need to say anymore?
23
Wolf Creek 2004,  R)
Wolf Creek
its sick in the head,but ok.
24
Cry Wolf 2005,  PG-13)
25
Never Cry Wolf 1983,  PG)
26
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
beauitful!
27
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
28
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
29
Blade: Trinity 2004,  R)
30
Van Helsing 2004,  PG-13)
31
Cyborg 1989,  R)
32
Varsity Blues 1999,  R)
33
My Own Private Idaho 1991,  R)
34
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
it was an ok movie,i didnt like all the chacters died.
35
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
36
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
37
V - The Final Battle (MINI-SERIES) 2002,  Unrated)
38
Lady in the Water 2006,  PG-13)
39
Lady and the Tramp 1955,  G)
40
Lady in White 1988,  PG-13)
41
The Phantom 1996,  PG)
The Phantom
it was very chessy,but like it because billy zane was in it.
42
Dead Calm 1989,  R)
43
Sniper 1993,  R)
44
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995,  R)
Tales from the Crypt: Demon Knight
i love this movie!
45
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
great tear jerker if your a first timer.
46
Memphis Belle 1990,  PG-13)
47
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
48
The Ninth Gate 1999,  R)
49
Nick of Time 1995,  R)
50
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
51
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
52
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
53
Benny & Joon 1993,  PG)
54
Blow 2001,  R)
Blow
one of the movies ever made.
55
Platoon 1986,  R)
56
The Astronaut's Wife 1999,  R)
57
The Replacements 2000,  PG-13)
58
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
i love this movie.
59
The Gift 2000,  R)
60
Chain Reaction 1996,  PG-13)
61
The Watcher 2000,  R)
The Watcher
i didn't like to see keanu as a bad guy.
62
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
63
Permanent Record 1988,  PG-13)
64
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
65
Johnny Mnemonic 1995,  R)
66
The Lake House 2006,  PG)
67
The Night Before 1988,  PG-13)
68
Constantine 2005,  R)
69
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
70
Speed 1994,  R)
71
Feeling Minnesota 1996,  R)
72
Hardball 2001,  PG-13)
73
The Matrix 1999,  R)
74
The Matrix Reloaded 2003,  R)
75
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
now this one i did like keanu as a bad guy.he did such a good job at it.
76
The Matrix Revolutions 2003,  R)
77
Multi-Facial 1999,  Unrated)
78
A Man Apart 2006,  R)
A Man Apart
a side i never thought i see in vin.
79
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
80
Find Me Guilty 2006,  R)
81
The Pacifier 2005,  PG)
82
Boiler Room 2000,  R)
83
Knockaround Guys 2001,  R)
Knockaround Guys
WHEN I SAW IT THE FIRST TIME I THOUGHT IT SUCKED!WHEN SECOND TIME IT DID NOT SUCK!WHY IS THAT?
84
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
85
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
86
Pitch Black 2000,  R)
87
Someone Like You 2001,  PG-13)
88
Flushed Away 2006,  PG)
89
The Prestige 2006,  PG-13)
90
X-Men 2000,  PG-13)
91
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
92
Happy Feet 2006,  PG)
93
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
94
Bad Boys II 2003,  R)
95
Bad Boys 1995,  R)
96
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
one word! A**!
97
Enemy of the State 1998,  R)
98
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
funny movie.
99
Men in Black II 2002,  PG-13)
100
Men in Black 1997,  PG-13)
101
Independence Day 1996,  PG-13)
102
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
i adore this movie.will is so hot!!!
103
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
the strange an un-use-el!
104
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
what a D*** good movie.
105
Sabrina 1995,  PG)
106
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
107
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
108
Patriot Games 1992,  R)
109
Firewall 2006,  PG-13)
110
The Devil's Own 1997,  R)
111
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
112
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
113
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
114
Working Girl 1988,  R)
115
Air Force One 1997,  R)
116
Tank Girl 1995,  R)
117
In the Army Now 1994,  PG)
118
The Glass Shield (The Johnny Johnson Trial) 1994,  PG-13)
119
Warlock 1988,  R)
120
Footloose 1984,  PG)
121
Rad 1986,  PG)
122
Ghost Rider 2007,  PG-13)
123
Garden State 2004,  R)
124
Crash 2005,  R)
125
Crash 1996,  NC-17)
126
Eragon 2006,  PG)
Eragon
i loved the movie,but people are telling me that the book is alot better.i know this is true.
127
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
it is worth seeing.i love the fanstatic 4
128
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
129
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
130
The Mist 2007,  R)
The Mist
THIS MOVIE SCARED ME!STEPHEN KING IS A GENIUS!I LOVE HIS MOVIES!
131
The Final Countdown 1980,  PG)
132
The Abyss ,  PG)
The Abyss
ONE OF MY ALL TIME FAVS!
133
I Am Legend 2007,  PG-13)
134
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
THIS MOVIE IS AWESOME! LOTS OF ACTION! ONE OF MY FAVORITE MOVIES THIS SUMMER!
135
Iron Man 2008,  PG-13)
136
Max Payne 2008,  PG-13)
137
Red Sonja 2012,  Unrated)
Red Sonja
I CANT WAIT TO SEE THIS ONE!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments