My Favorite Movies


  ixtepec's Rating My Rating
1
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
2
Stigmata 1999,  R)
3
Fight Club 1999,  R)
4
Snatch 2001,  R)
5
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
6
Hero 2002,  PG-13)
7
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
8
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
9
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
10
The Silence of the Lambs 1991,  R)
11
Natural Born Killers 1994,  R)
12
Seven (Se7en) 1995,  R)
13
The Bone Collector 1999,  R)
14
Léon (The Professional) 1994,  R)
15
V for Vendetta 2006,  R)
16
Sin City 2005,  R)
17
Reservoir Dogs 1992,  R)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
21
Road to Perdition 2002,  R)
22
Unbreakable 2000,  PG-13)
23
The Fifth Element 1997,  PG-13)
24
The Illusionist 2006,  PG-13)
25
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
26
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
27
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
28
Resident Evil 2002,  R)
29
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
30
Escaflowne - The Movie 2000,  PG-13)
31
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
32
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
33
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
34
Spirited Away 2001,  PG)
35
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
36
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
37
Samurai X - Betrayal ,  Unrated)
38
Samurai Champloo 2005,  Unrated)
39
The Lion King 1994,  G)
40
Mulan 1998,  G)
41
Finding Nemo 2003,  G)
42
Monsters, Inc. 2001,  G)
43
Ice Age 2002,  PG)
44
Shrek 2001,  PG)
45
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
46
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
47
Beetlejuice 1988,  PG)
48
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
La mejor de las tres
49
Hocus Pocus 1993,  PG)
50
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
51
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
53
Monsoon Wedding 2002,  R)
54
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
La mejor de todas
55
Calendar Girls 2003,  PG-13)
56
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
57
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2001,  R)
58
Elsa y Fred 2005,  PG)
59
Iberia 2005,  Unrated)
60
Flamenco 2012,  Unrated)
61
Calle 54 2000,  G)
62
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
63
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
64
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
65
El Día de la bestia (The Day of the Beast) 1995,  R)
66
Pan's Labyrinth 2006,  R)
67
Niños invisibles, Los (The Invisible Children) 2001,  Unrated)
68
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
69
Amores Perros 2000,  R)
70
Babel 2006,  R)
71
The Piano 1993,  R)
72
Shine 1996,  PG-13)
73
Billy Elliot 2001,  R)
74
Lost In Translation 2003,  R)
75
American Beauty 1999,  R)
76
American History X 1998,  R)
77
The Hours 2002,  PG-13)
78
Trainspotting 1996,  R)
79
25th Hour 2003,  R)
80
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
81
Big Fish 2004,  PG-13)
82
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
83
The Shining 1980,  R)
84
The Others 2001,  PG-13)
85
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
86
The Scarlet Letter 1995,  R)
87
Closer 2004,  R)
88
Shakespeare in Love 1998,  R)
89
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
90
Love Actually 2003,  R)
91
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
92
Bridget Jones's Diary 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments