Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  iwasehsan's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
Annie Hall 1977,  PG)
4
Taxi Driver 1976,  R)
5
Snatch 2001,  R)
6
Forrest Gump 1994,  PG-13)
7
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
8
The Matrix 1999,  R)
9
Scarface 1983,  R)
10
Big Fish 2004,  PG-13)
11
The Usual Suspects 1995,  R)
12
The Truman Show 1998,  PG)
13
The Shining 1980,  R)
14
Vanilla Sky 2001,  R)
15
X-Men 2000,  PG-13)
16
The Incredibles 2004,  PG)
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
18
Seven (Se7en) 1995,  R)
19
Schindler's List 1993,  R)
20
Saving Private Ryan 1998,  R)
21
Reservoir Dogs 1992,  R)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
24
Men in Black II 2002,  PG-13)
25
Lucky Number Slevin 2006,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
GoodFellas 1990,  R)
28
Ghost 1990,  PG-13)
29
Full Metal Jacket 1987,  R)
30
Sin City 2005,  R)
Sin City
One of the BESTs you might see in your lifetime. All the dark scenes will always shine in your head.
31
Fight Club 1999,  R)
32
Crash 2005,  R)
33
Chocolat 2000,  PG-13)
34
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
35
Casino 1995,  R)
36
A Clockwork Orange 1971,  R)
37
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
38
Malena 2000,  R)
39
Gangs of New York 2002,  R)
40
New York Stories 1989,  PG)
41
Game 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments