My Favorite Movies
Give list a short description
| ivelizsayyid's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 2 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 3 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 4 |
Saw II 2005, R) |
|
| 5 |
Scarface 1983, R) |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 8 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 9 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 14 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Grease 1978, PG) |
|
| 16 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 17 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 18 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 19 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 21 |
Colors 1988, R) |
|
| 22 |
Scarface 1932, PG) |






















