My Favorite Movies


  ivancvek's Rating My Rating
1
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Unbelivable
2
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
Great life story
3
Memento 2000,  R)
Memento
You have to watch it carefully, f...... great movie!!!
4
Blow 2001,  R)
Blow
If just the 20 % of the movie is a thrugh story...well just great
5
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Great movie, actually I loved the bonuses like the movie...
Makes you wander...
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
...I just love it...
7
GoodFellas 1990,  R)
8
The Godfather 1972,  R)
9
Trainspotting 1996,  R)
10
The Silence of the Lambs 1991,  R)
11
Constantine 2005,  R)
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
13
The Godfather, Part III 1990,  R)
14
The Usual Suspects 1995,  R)
15
Thank You For Smoking 2005,  R)
16
Apocalypse Now 1979,  R)
17
Gia 1998,  R)
18
Y Tu Mamá También 2001,  R)
19
Mulholland Drive 2001,  R)
20
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Just smile...
21
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
I just don t like horrors but this one was pretty cool..
22
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Just great
23
Snatch 2001,  R)
24
Big Fish 2004,  PG-13)
25
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Great movie...
26
In the Name of the Father 1993,  R)
In the Name of the Father
I just love the thrue...
27
Kids 1995,  NC-17)
28
Amistad 1997,  R)
29
Hamburger Hill 1987,  R)
30
Requiem for a Dream 2000,  R)
31
8MM 1999,  R)
32
Mad Max 1979,  R)
33
Traffic 2000,  R)
34
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
35
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
36
Underground 1995,  Unrated)
Underground
Great movie, makes you understand a little bit all the chaos around the Balkans expecally ex Jugoslavia...
A must watch!!!
37
The Game 1997,  R)
38
Alien 1979,  R)
39
Aliens 1986,  R)
40
Alien3 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments