My Favorite Movies
Add to the list, Forbidden Games (1952).
| itwasashark's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) 1960, Unrated) |
|
| 2 |
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003, R) |
|
| 3 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 4 |
Henry Fool 1998, R) |
|
| 5 |
Buffalo 66 1998, R) |
|
| 6 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 7 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 8 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 9 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 10 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 11 |
The Last Waltz 1978, PG) |
|
| 12 |
The Champ 2005, PG) |
|
| 13 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 14 |
Barfly 1987, R) |
|
| 15 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 16 |
Bottle Rocket 1996, R) |
|
| 17 |
The Station Agent 2003, R) |

















