Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ItsumoYours's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Excellent I love The whole POT Trilogy
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Good
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
7
Saw II 2005,  R)
Saw II
Excellent
8
Saw III 2006,  R)
9
Saw 2004,  R)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Ghost Rider 2007,  PG-13)
12
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
13
Spirited Away 2001,  PG)
14
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
15
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
16
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
17
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
18
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
19
Ghost in the Shell 1996,  R)
20
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
21
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2005,  Unrated)
22
The Mummy 1999,  PG-13)
23
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
24
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
25
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
26
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
27
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
28
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
29
Romeo Must Die 2000,  R)
30
Gekijôban XXXHolic Manatsu no yoru no yume 2005,  Unrated)
31
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
32
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
33
Ranma 1/2: Kessen Tôgenkyô! Hanayome o torimodose!! (Nihao My Concubine) 1994,  Unrated)
34
Ranma 1/2: Chûgoku Nekonron daikessen! Okite yaburi no gekitô hen (Big Trouble in Nekonron, China) 1991,  Unrated)
35
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
36
Tennis no oujisama (The Prince of Tennis) 2006,  Unrated)
37
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 2003,  Unrated)
38
Cardcaptor Sakura - The Movie 2002,  G)
39
Tsubasa Chronicle the Movie: The Princess of the Country of Birdcages 2005,  Unrated)
40
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
41
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
42
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
43
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
44
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
45
Scream 1996,  R)
46
Scream 2 1997,  R)
47
Scream 3 2000,  R)
48
Urban Legend 1998,  R)
49
Final Destination 2000,  R)
50
Final Destination 3 2006,  R)
51
Final Destination 2 2003,  R)
52
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
53
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999,  Unrated)
54
Rurôni Kenshin: Seisô hen (Samurai X: Reflection) 2001,  Unrated)
55
Samurai X - The Motion Picture (Rurôni Kenshin: Ishin shishi e no Requiem) 2001,  Unrated)
56
Samurai X - Betrayal ,  Unrated)
57
Samurai X - Trust ,  Unrated)
58
The Faculty 1998,  R)
59
King Arthur 2004,  PG-13)
60
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
61
The Hills Have Eyes 2006,  R)
62
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
63
Naruto the Movie - NCM Event ,  Unrated)
64
Con Air 1997,  R)
65
Air Force One 1997,  R)
66
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
67
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth) 1997,  Unrated)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
70
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
71
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
72
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
73
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
74
Shrek the Third 2007,  PG)
75
Eragon 2006,  PG)
76
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
77
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
78
Final Fantasy - Unlimited (TV SHOW) 2001,  Unrated)
79
Elfen Lied - Vector Three 2005,  Unrated)
80
Gravitation: Lyrics of Love 2005,  Unrated)
81
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
82
300 2007,  R)
300
I've seen an ad but it was dubbed in another language, but it still looked pretty cool
83
Because I Said So 2007,  PG-13)
84
Becoming Jane 2007,  PG)
85
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
86
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
87
Nancy Drew 2007,  PG)
88
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
89
Perfect Stranger 2007,  R)
90
Provoked 2007,  PG-13)
91
Shooter 2007,  R)
92
TMNT 2007,  PG)
93
The Number 23 2007,  R)
94
The Reaping 2007,  R)
95
Zodiac 2007,  R)
96
The Namesake 2006,  PG-13)
97
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
98
Fantastic Four 2005,  PG-13)
99
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
100
28 Weeks Later... 2007,  R)
101
Evan Almighty 2007,  PG)
102
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
103
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
104
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
105
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
106
Resident Evil 2002,  R)
107
Reincarnation (Rinne) ,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments