My Favorite Movies
| itsrizvi1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 4 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 5 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 6 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 7 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 8 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 10 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 11 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 12 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 13 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 14 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 15 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 16 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 17 |
Seven Years in Tibet 1997, PG-13) |
|
| 18 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 19 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 20 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 21 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 22 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 23 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Troy 2004, R) |
|
| 25 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 26 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 27 |
300 2007, R) |
|
| 28 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 29 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 30 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 31 |
The Reader 2008, R) |
|
| 32 |
Changeling 2008, R) |
































