My Favorite Movies


  itsonlyamovie's Rating My Rating
1
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
2
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
3
Caddyshack 1980,  R)
4
Fletch 1985,  PG)
5
Rear Window 1954,  PG)
6
His Girl Friday 1940,  Unrated)
7
The Jerk 1979,  R)
8
Raising Arizona 1987,  PG-13)
9
Beverly Hills Cop 1984,  R)
10
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
11
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
Citizen Kane 1941,  PG)
14
Chinatown 1974,  R)
15
Casablanca 1942,  PG)
16
Touch of Evil 1958,  PG-13)
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
18
Blazing Saddles 1974,  R)
19
Being There 1979,  PG)
20
Body Heat 1981,  R)
21
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
22
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
23
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
24
Night Shift 1982,  R)
25
Sin City 2005,  R)
Sin City
The way Rodriquez and Miller exactly replicate the panels of the comic book in the movie is jaw-dropping.
26
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)
27
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
28
Romeo and Juliet 1968,  PG)
29
Donnie Darko 2001,  R)
30
Double Indemnity 1944,  Unrated)
31
The Apartment 1960,  Unrated)
32
Halloween 1978,  R)
33
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
34
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
Funniest four-letter word use in movie history. Grodin and De Niro are the perfect odd couple as a gruff bounty hunter trying to bring back a mild-mannered Mob accountant before the FBI or Mob can take him away from him.
35
Gone With the Wind 1939,  G)
36
Jaws 1975,  PG)
37
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
38
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
39
The Searchers 1956,  Unrated)
40
Kelly's Heroes 1970,  PG)
41
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
42
Akira 1988,  R)
43
American Beauty 1999,  R)
44
Blade Runner 1982,  R)
45
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Nothing remotely as creative as this truly original, instant animated classic is being produced in the U.S. Director Hayao Miyasaki is a master storyteller and has crafted a world of the film that you never question. You just revel in it.
46
Critical Condition 1986,  R)
47
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
48
Memento 2000,  R)
49
Cool Hand Luke 1967,  PG)
50
Briar Patch (Plain Dirty) 2003,  R)
51
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
52
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
53
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
54
A Face in the Crowd 1957,  Unrated)
55
The Princess Bride 1987,  PG)
56
Old School 2003,  R)
57
George Washington 2000,  Unrated)
58
Bull Durham 1988,  R)
59
Shrek 2 2004,  PG)
60
Shrek 2001,  PG)
61
Sling Blade 1996,  R)
62
When Harry Met Sally 1989,  R)
63
The Magnificent Seven 1960,  R)
64
The Sting 1973,  PG)
65
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
66
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
67
The Great Escape 1963,  Unrated)
68
Cabin Fever 2002,  R)
69
Scarface 1983,  R)
70
Ghostbusters 1984,  PG)
71
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
72
Mr. Mom 1983,  PG)
73
Toy Story 2 1999,  G)
74
You've Got Mail 1998,  PG)
75
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
76
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
77
The Blues Brothers 1980,  R)
78
The Usual Suspects 1995,  R)
79
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
80
Toy Story 1995,  G)
81
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
82
There's Something About Mary 1998,  R)
83
Children of Men 2006,  R)
84
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
85
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
86
Arthur 1977,  PG)
87
Pan's Labyrinth 2006,  R)
88
Parenthood 1989,  PG-13)
89
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
90
Seven (Se7en) 1995,  R)
91
Alien 1979,  R)
92
Aliens 1986,  R)
93
Tin Cup 1996,  R)
94
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
95
Reservoir Dogs 1992,  R)
96
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
97
Diner 1982,  R)
98
Trading Places 1983,  R)
99
Stripes 1981,  R)
100
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
101
Brick 2006,  R)
Brick
A Humphrey Bogart '40s film-noir detective story transplated superbly into a modern-day high school with Joseph Gordon Levitt as the Bogart character, struggling to solve the mystery of his ex-girlfriends murder. With a language all it's own, it's easy to lose yourself in the unique world that is created here.
102
Joe Dirt 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments