My Favorite Movies
| IRONMANBLAST's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gladiator 1992, R) |
|
| 2 |
Diggstown 1992, R) |
|
| 3 |
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993, R) |
|
| 4 |
The Wood 1999, R) |
|
| 5 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 6 |
Instinct 1999, R) |
|
| 7 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 8 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 9 |
They Live 1988, R) |
|
| 10 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Night of the Living Dead 3D 2006, R)
WOW THIS MOVIE IS TOUGH TO RATE. DO I WANT IT TO BETTER BETTER THAN THE OTHER LIVING DEAD MOVIES OR DO I WANT IT TO TAKE A DIFFERENT TWIST?? WELL EITHER WAY THIS MOVIE TAKES ITS OWN ROUTE WITH THE ORIGINAL STORY BUT I THINK IT DOES A PRETTY DAMN GOOD JOB OF THAT. IT GIVES YOU A LIL MORE INSIGHT INTO THE POSSIBILITIES SURROUNDING THE WHO WHY AND HOW BRIANNA AND SID DO WELL AS DOES THE REST OF THE CAST THE EXTRA BONUS? OF COURSE...ITS IN 3D. BUT NOW I HAVE TO BUY BOTH VERSIONS HMPH... |
|
| 12 |
Night of the Living Dead 1990, R) |
|
| 13 |
48 HRS 1982, R) |
|
| 14 |
Another 48 Hrs. 1990, R) |
|
| 15 |
American Gangster 2007, R)
REMARKABLE! THIS FILM REALLY IMPRESSED ME. I LOVE THE WAY THE MOVIE TOUCHES ON THE NUANCES OF THE EARLY 70'S IN SUBTLE STYLE NOT TAKING AWAY FROM THE CHARACTERS OR STORYLINE WHATSOEVER UNLIKE MANY FILMS THAT TRY AND COPY AN ERA THROUGH COSTUMES AND DESIGN. THIS ONE DOES NOT FEEL LIKE ITS TRYING TO IMITATE ANYTHING, WHICH IS EXACTLY WHAT OUR WORLD NEEDS RIGHT NOW ESPECIALLY MEDIA WISE. SOMETHING TRUE TO LIFE. BASED ON A TRUE STORY, AMERICAN GANGSTER HAS MY PICK FOR MOVIE OF THE YEAR... SO FAR. |
|
| 16 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 17 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 18 |
Love and a .45 1994, R) |
|
| 19 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 20 |
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995, R) |
|
| 21 |
Juice 1992, R) |
|
| 22 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 23 |
Mad Max Beyond Thunderdome 1985, PG-13) |
|
| 24 |
Sin City 2005, R) |
|
| 25 |
Belly 1998, R) |
|
| 26 |
Strange Days 1995, R) |
|
| 27 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 28 |
Clash of the Titans 1981, PG) |
|
| 29 |
The Time of Your Life 1948, PG-13) |





























