My Favorite Movies


  iriswl11225's Rating My Rating
1
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
Street life & examples. Definitely in my collection but not for all family to see...
2
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
Very Inspiring. Every kid should see. shows that age does not limit one from achieving big accomplishments. Good for the whole family.
3
Malcolm X 1992,  PG)
Malcolm X
A must see for all...
4
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
What's Love Got To Do With It?
A Classic. Life story-how decisions affect... Again my girl Angela & Larwence...
5
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
Women- Trials/Truimphs/friends. Cant keep a good woman down msg... In my collection & can watch over & over
6
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
This is my Movie! I can watch it over & over. Encouraging Woman flick- tells you love can be found any where & when you least expect... And I'm an Bassett fan
7
Mr. 3000 2004,  PG-13)
8
Music of the Heart 1999,  PG)
9
Sunshine State 2002,  PG-13)
10
The Rosa Parks Story 2002,  Unrated)
11
Our Friend, Martin 1999,  Unrated)
12
Unchained Memories: Slave Narratives 2002,  Unrated)
13
Africans in America 1998,  Unrated)
14
Notorious 2009,  R)
15
Of Boys and Men 2007,  PG-13)
16
Iron Man 2008,  PG-13)
17
Four Brothers 2005,  R)
18
Big Momma's House 2000,  PG-13)
19
Crash 2005,  R)
20
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
21
August Rush 2007,  PG)
22
Hustle & Flow 2004,  R)
23
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
24
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
25
Pride 2007,  PG)
26
Idlewild 2006,  R)
27
The Best Man 1999,  R)
28
The Players Club 1998,  R)
29
Boycott 2001,  PG)
30
Sunset Park 1996,  R)
31
Lackawanna Blues 2005,  Unrated)
32
Love Beat the Hell Outta Me 2000,  R)
33
Spark 1998,  Unrated)
34
Fighting 2009,  PG-13)
35
Motherland Afghanistan 2006,  Unrated)
36
Love Chronicles 2003,  R)
37
Never 2 Big 1998,  R)
38
Johns 1996,  R)
39
The Salon 2007,  PG-13)
40
The Hunting Party 2007,  R)
41
Hart's War 2002,  R)
42
The Brave One 2007,  R)
43
King of the World 2000,  Unrated)
44
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
45
This Christmas 2007,  PG-13)
46
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
47
There's Something About Mary 1998,  R)
48
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
49
The Endless Summer 1966,  G)
50
Sorority Girls' Revenge 2001,  R)
51
The N-Word 2004,  Unrated)
52
A League of Ordinary Gentlemen 2003,  R)
53
Hell to Pay 2005,  Unrated)
54
Sweet Talker 1991,  PG)
55
100 Tears 2007,  NC-17)
56
Straight Tripping 2003,  Unrated)
57
The Orphan King 2005,  Unrated)
58
Who Do You Love? 2010,  Unrated)
59
Trinity 2001,  Unrated)
60
Three Bad Men 2005,  PG-13)
61
The Entertainers 1991,  NC-17)
62
Accepted 2006,  PG-13)
63
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
64
Cadillac Records 2008,  R)
65
Quarantine 2008,  R)
66
Love Jones 1997,  R)
67
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
68
Love and a Bullet 2002,  R)
69
Love Is a Many Splendored Thing 1955,  Unrated)
70
Love Letters 1983,  R)
71
Love Letters 1945,  PG-13)
72
In Love and War 2001,  Unrated)
73
Love Letters 1983,  Unrated)
74
Just My Luck 2006,  PG-13)
75
American Gangster 2007,  R)
76
Man on Fire 2004,  R)
77
Inside Man 2006,  R)
78
Remember the Titans 2000,  PG)
79
Training Day 2001,  R)
80
Déjà Vu 2006,  PG-13)
81
The Manchurian Candidate 2004,  R)
82
The Bone Collector 1999,  R)
83
The Great Debaters 2007,  PG-13)
84
Philadelphia 1993,  PG-13)
85
Out of Time 2003,  PG-13)
86
John Q 2001,  PG-13)
87
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
88
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
89
Crimson Tide 1995,  R)
90
Glory 1989,  R)
91
The Siege 1998,  R)
92
The Hurricane 1999,  R)
93
Fallen 1998,  R)
94
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
95
Courage Under Fire 1996,  R)
96
He Got Game 1998,  R)
97
Virtuosity 1995,  R)
98
The Preacher's Wife 1996,  PG)
99
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
100
Mo' Better Blues 1990,  R)
101
Ricochet 1991,  R)
102
Cry Freedom 1987,  PG)
103
Mississippi Masala 1991,  R)
104
The Mighty Quinn 1989,  R)
105
License to Kill 1984,  PG-13)
106
Happily Ever After 1993,  G)
107
Heart Condition 1990,  R)
108
A Soldier's Story 1984,  PG)
109
Power 1986,  R)
110
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
111
Carbon Copy 1981,  R)
112
For Queen & Country 1989,  R)
113
The George McKenna Story (Hard Lessons) 1986,  G)
114
Wilma 1975,  Unrated)
115
Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II 1992,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments