Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Irfaanimpo's Rating My Rating
1
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
so thats an amazing film..
2
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
hmmm better than the 1st..like it..
3
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
nice
4
RV 2006,  PG)
RV
Very funny
5
Raise Your Voice 2004,  PG)
6
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
7
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
good
8
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
nice
9
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
I got served
10
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
nice
11
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
very funny
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
13
Undisputed II: Last Man Standing 2006,  R)
Undisputed II: Last Man Standing
nice
14
Biker Boyz 2003,  PG-13)
Biker Boyz
350km/h
15
Take the Lead 2006,  PG-13)
16
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
good
17
The Librarian: Quest for the Spear 2004,  Unrated)
The Librarian: Quest for the Spear
Fantastic
18
Agent Cody Banks 2003,  PG)
19
United 93 2006,  R)
20
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
21
Guess Who 2005,  PG-13)
Guess Who
fair
22
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
very embarassing
23
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
hahaha...funny
24
Cars 2006,  G)
25
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
26
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
wow if this could be so
27
The Punisher 2004,  R)
28
Kaosu (Chaos) (Hideo Nakata's Chaos) 1999,  Unrated)
29
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
30
Zathura 2005,  PG)
31
Son of the Mask 2005,  PG)
32
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
34
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
35
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
36
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
can do better
37
Home Alone 3 1997,  PG)
38
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
fair
39
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Confusing
40
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
nice movie
41
Home Alone 4 2002,  Unrated)
Home Alone 4
i like it
42
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
fair
43
The Cave 2005,  PG-13)
44
The Last Ride 2004,  Unrated)
The Last Ride
I liked it
45
Click 2006,  PG-13)
Click
wow
46
Superman Returns 2006,  PG-13)
47
Undisputed 2002,  R)
48
Flushed Away 2006,  PG)
49
White Chicks 2004,  PG-13)
50
A Sound of Thunder 2005,  PG-13)
A Sound of Thunder
Don't mess with the past!!!!
51
Edison (Edison Force) 2005,  R)
52
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
53
The Beach 2000,  R)
54
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
55
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
56
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
57
Equilibrium 2002,  R)
58
Rocky Balboa 2006,  PG)
59
Tears of the Sun 2003,  R)
60
Ta Ra Rum Pum 2007,  Unrated)
61
The Prestige 2006,  PG-13)
62
Eragon 2006,  PG)
63
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
64
Material Girls 2006,  PG)
65
Guru 2007,  Unrated)
66
Namastey London 2007,  Unrated)
67
Garfield - The Movie 2004,  PG)
68
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
69
World Trade Center 2006,  PG-13)
70
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
71
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
72
Mission Impossible 1996,  PG-13)
73
The Marine 2006,  PG-13)
74
Blood Diamond 2006,  R)
75
I See You 2006,  Unrated)
76
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
77
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
78
Are We There Yet? 2003,  PG)
79
The Covenant 2006,  PG-13)
80
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
81
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
82
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
83
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
84
Just Married 2003,  PG-13)
85
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
86
End Game 2006,  R)
87
The Sentinel 2006,  PG-13)
88
Prey 2007,  R)
89
The Last Mimzy 2007,  PG)
90
Half Past Dead 2 2007,  R)
91
The Longest Yard 2005,  PG-13)
92
Shooter 2007,  R)
Shooter
really kool
93
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
94
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
95
New York Minute 2004,  PG)
96
Are We Done Yet? 2007,  PG)
Are We Done Yet?
nice
97
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
fair
98
High School Musical 2006,  G)
99
Supercross 2005,  PG-13)
Supercross
kool
100
Godzilla 1998,  PG-13)
101
Open Season 2006,  PG)
102
Independence Day 1996,  PG-13)
103
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
104
The Contractor 2007,  R)
105
Flight of Fury 2007,  R)
106
Partition 2007,  R)
107
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
Real kool
108
The Number 23 2007,  R)
109
Pathfinder 2007,  R)
110
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
111
Partner 2007,  Unrated)
112
Flyboys 2006,  PG-13)
113
The Last Legion 2007,  PG-13)
114
Two Brothers 2004,  PG)
115
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003,  R)
116
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
117
Stomp the Yard 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments