My Favorite Movies


  iranskarune's Rating My Rating
1
Heat 1995,  R)
2
Platoon 1986,  R)
3
Apocalypse Now 1979,  R)
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
6
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
7
Fight Club 1999,  R)
8
Scarface 1983,  R)
9
Oldboy 2004,  R)
10
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
11
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
12
The Fifth Element 1997,  PG-13)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Resident Evil 2002,  R)
15
Alien 1979,  R)
16
Apocalypto 2006,  R)
17
Blade Runner 1982,  R)
18
Casino 1995,  R)
19
Chocolat 2000,  PG-13)
20
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
22
Jaws 1975,  PG)
23
Jarhead 2005,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
25
Lost In Translation 2003,  R)
26
Minority Report 2002,  PG-13)
27
Pulp Fiction 1994,  R)
28
Sin City 2005,  R)
29
The Exorcist 1973,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
The Ring 2002,  PG-13)
32
The Usual Suspects 1995,  R)
33
V for Vendetta 2006,  R)
34
We Were Soldiers 2002,  R)
35
Vexille 2007,  PG-13)
36
The Signal 2007,  R)
37
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
38
Spirited Away 2001,  PG)
39
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments