My Favorite Movies
| iqbalbaskara's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Once 2007, R) |
|
| 3 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Cashback 2006, R) |
|
| 6 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 7 |
Be Kind Rewind 2008, PG-13) |
|
| 8 |
Speed Racer 2008, PG)
ok, if i reviewed Iron Man to be one of few movies that rendered me speechless after watching it, Speed Racer is one of a few that rendered me saying "anjing, keren!" (comparable to "sick!" or "rad!" or whathaveyous for non indonesians) over and over and over and over and over (i would go on, but i think you all get the idea) this is the ideal movie for a night out with your friends! go watch it with the guys! definitely not for the older folks. |
|
| 9 |
My Blueberry Nights 2007, PG-13) |
|
| 10 |
The Mist 2007, R) |
|
| 11 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 12 |
300 2007, R) |












