My Favorite Movies


  1. intransit
  2. Magdalene

Give list a short description

  intransit's Rating My Rating
1
To Be and to Have (Etre et Avoir) 2003,  Unrated)
To Be and to Have (Etre et Avoir)
i was really touched by this simple and easy to watch documentary; it left quite an impact on me. if only all teachers could be like that...
2
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
very good, minus the spastic ending...
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
good songs, as with most walt disney productions.
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
love his gadgets, and the fact that he isn't actually an invincible superhero. love the darkness that surrounds too.
6
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
my fave film for 2006.
7
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
loved it as a kid.
8
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
"mine, mine, mine, mine!" adorable!
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
this is what i call good portrayal of snape. love him, love him!
10
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
Infernal Affairs II
edison is darn goodlooking.
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
first movie i ever cried at (apart from land before time when i was four).
12
Lost In Translation 2003,  R)
13
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
here is where i fell in love with... what's his name, i can't remember already. the best feel-good christmas movie around, imho.
14
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
15
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
very exciting.
16
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
17
The 6th Day 2000,  PG-13)
18
The Hours 2002,  PG-13)
19
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
i found it kind of scary.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments