My Favorite Movies


  Insania's Rating My Rating
1
Equilibrium 2002,  R)
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
i love fairy tales, especially as dark as this one.
One thing that bugs me is that I have the feeling of that I know the story behinde the eyes-in-the-hands monster, but I canīt remember from were or how it goes... help, anyone?
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I love this, the confusion, the desperation, the worldchanging actions and the best of twists
4
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
"Let me tell you something, Mark. You humans, most of you, subscribe to this policy of an eye for an eye, a life for a life, which is known throughout the universe for its... stupidity."
5
Den Osynlige (The Invisible) 2002,  Unrated)
Den Osynlige (The Invisible)
beautiful, wonderful, simply brilliant. One of the best movies made in sweden
6
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
When I read the plot of this movie, I imagine a cute, pink, durasell-bunny... that was not the case...

however, a brilliant movie
7
Balto 1996,  G)
Balto
I love it, It's my favorite childhood-movie
8
The Crow 1994,  R)
The Crow
"-Great. A guy shows up looking like a mime from Hell and you lose him right out in the open. Well, at least he didn't do that walking against the wind shit, I hate that."

This is my favorit movie
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Could be one of the most beautiful films there is...
10
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
The best zombie movie there is!

Also made me realize how much I hate military...
11
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Love it a lot
12
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
love Nicolas Cage, especially when he's evil
13
The Company of Wolves 1984,  R)
The Company of Wolves
werewolf-story-time! A lot of different storys conected to werewolves told in a way that makes them seem like one. Original transformations

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments