My Favorite Movies


  insanenutball's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
THE best movie ever...its got everything u could want...romance..drama...comedy...war...death...its just an awesome movie i could watch it all day long....and i love Scarlett....so awesome...
2
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
my pick me up when im down in the dumps movie...this movie is THE funniest movie EVER!!
3
Cars 2006,  G)
Cars
best cartoon of 2006!!
4
Vanity Fair 2004,  PG-13)
Vanity Fair
The best acting EVER out of Reese Witherspoon not counting 'Walk the Line'.....it also features one of my fave songs...'now sleeps the crimsion petal'...reese herself doesnt sing it...but its a beautiful performance from a very VERY underrated Actress!!....its a must see visually too....the sets and costumes are gorgoeous and lovely!!....
5
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
it should have been best picture 2005 over million dollar baby and jim caviezel shouldve been best actor...yes its not a feel good movie...and yes its violent but THAT is the point....just a wonderful wonderful movie...and if u want to know where i think it deseverd best picture and best actor ask me!!
6
Chicago 2002,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
not as good as the 1st...but still worth watching...a great popcorn movie and a great end to the triology!
10
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
its a beautiful movie....and so well done why it didnt get any oscar nods is beyond me!!
11
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
a edge of ur seat thriller coutroom drama...some very good acting out of this...and it still pertains today's society...its just an all around great movie
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
a great start to a great series that is destined to be a classic!
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
20
The Last Unicorn 1982,  G)
21
An American Tail 1986,  G)
An American Tail
one of the best cartoons in the 1980s!!!
22
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
23
Love Actually 2003,  R)
24
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
25
Sister Act 1992,  PG)
26
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
27
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
i think Cate really proved once again why she is an awesome actress...and why she was nominated this time for this and the last time for the first one...she IS the role...she really did deliver a knock out performance but i think that Clive couldve been better and there couldve been more with Samantha Morton...but overall i think this is a great follow up to one of the best movies of the last decade!
28
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
this is one of the BEST movies of all time...i could watch this everyday cant Cate shouldve had the oscar for this movie...she was fabulous in this movie and it truly is her movie and her role...why people dont rate this higher is beyond me...this is a must see and must own for any Cate blanchette fan!!
29
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
such a great movie...very underrated at the oscars that year!!
30
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
just a wonderful movie!!!....a must see once in ur life!!
31
Little Miss Sunshine 2006,  R)
32
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
one of the most beautiful films ever!!
33
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
one of the most romantic movies EVER...they were robbed from BEST PICTURE....!!!
34
Restoration 1996,  R)
Restoration
this is one of the most underrated movies of all time...Robert Downey was so awesome in this...i really really like this time in history with the costumes...so that was also a plus in this movie...and the one u wont recognize is Hugh Grant...i had to watch it twice b4 i noticed him!! LOL
35
Priest 1994,  R)
Priest
linus roache was flawless in this very underapperciated gem of a movie!!
36
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
Kissing Jessica Stein
one of the funniest...sweetest and touching romantic comedies ive seen in a long time...when i worked in the theater in Aspen i got lots of people to see this movie that never wouldve given this movie a chance...the chemistry between Jennifer and Heather is so clear and obvious...i love Jennifer in this more...she stole the show!!
37
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
one of the best independent movies of all time...shouldve gotten the attention of the Oscar committees!!...AWESOME movie...one to see...highly highly recommend!
38
A Home at the End of the World 2004,  R)
A Home at the End of the World
Colin shouldve had an oscar for this...i like this a lot better than the hours...and i LOVE the hours!!
39
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
a very under apperciated movie...TOP NOTCH acting from Meryl..Nicky and Julianne!!...a must see if u like independent cinema!
40
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
i loved this movie...Johnny shouldve gotten a Best Actor nod for this...i really really enjoy this time in history so the costumes were lavish and gorgeous...and then you get Johnny's performance...he was funny ...tender...and no regrets....all around a good movie.
41
Quills 2000,  R)
Quills
i love this movie its in my movies that were sleeper hits...some amazing acting out of Geoffery...Kate...Joaquin and Michael!!!
42
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
Hilary sooooooo earned her first oscar in this work...and this boy cries everytime...Brandon Teena didnt dserve to die this way...such a tragic story but one that everyone in america MUST see once!
43
Closer 2004,  R)
Closer
one of the best ever!!
44
Clue 1985,  PG)
Clue
one of the funniest movies of all time!

always a good laugh...i could watch this over and over!!
45
Heavy Metal 1981,  R)
46
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
William Shakespeare's The Merchant of Venice
Al...Jeremy and Joseph are all flawless....this is one of the best interpetations of a shakespere play ever!!

i normally find the Bard to be dull....but when u watch Al as Shylock....ur sucked in and want to see him go on...he is awesome!!
47
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Nicolas Cage shouldve had an Oscar for this movie

its hard to believe this is based on a true story...it had comedy ...drama...suspense...all the good stuff we look for in movies.

i still like the line in the movie where he says he used to sell to Osama Bin Laden until he bounced his checks!!
48
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
such an under apperciated gem of a movie..its one of my favorites....Maggie Smith is a real hoot trying to pull of a southern accent!
49
Rent 2005,  PG-13)
50
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
THE absolute best movie Mel Gibson has ever undertaken ....the direction is brilliant...the costumes are brilliant...the story is awesome...u feel Mel's pain the entire movie...and i LOVED the crazy irish guy...and of course then who could forget the GAY prince...or the Princess getting the ultimate revenge...THAT was a kodak moment...if u have seen this...then u know what im talking about and know why i smirk from ear to ear when she does it!!....GREAT MOVIE !!
51
Stage Beauty 2004,  R)
Stage Beauty
a beautiful movie...gorgeous costumes...and it shows us one man's struggle of losing everything...i really really like this movie!!
52
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
one of the funniest movies ever!
53
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Johnny and Kate give what shouldve been a double oscar win for best actor and actress...u need at least 4 crates of kleenex by the time thsi is over....such a beautiful and lovely story. just an all around magical movie for everyone to see and apperciate!!!!
54
The Laramie Project 2001,  R)
The Laramie Project
this movie is a must for all americans....we should see this and evaulate our values and ask ourselves why does HATE like this continue to spread...because this murder should never have happend and it is an awesome awesome movie...i suggest u all go and see this and try and eliminate some of ur hate for the world!!
55
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
the movie that shouldve been best picture of 2006...hands down an awesome friggin movie...and the twist..well the twist is still one that my jaw hits the floor everytime because its still so riveting...Christian and Hugh deserved best actor for this movie and the academy robbed them...robbed em i tells ya!!
56
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
a very underapperciated gem of a movie...far and away one of my all time faves...

Geena...Tom...Madonna...shouldve had oscars.

this movie is one of those movies where u laugh ...cheer and cry at least once b4 its over.

most heart renching scene:

when one of the girls(wont spol whom) is told her husband is dead ...i cry so hard every time during that scene cause it just knocks u on ur ass and renches ur gut...a must see for everyone !! definately in my collection and i just love it...everytime its on tv i dont care if it has 10 mins left or just starting ill watch it!!
57
Identity 2003,  R)
Identity
had a great story and an AWESOME twist...one of the best horror movies of the last few years...definately pay attention in this one!!
58
Stardust 2007,  PG-13)
59
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
60
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
its funny...sweet..charming...and the best way i describe it as

"pride and prejudice"...meets "my big fat greek wedding" with a musical...
61
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
one of the secariest movies of all time!!!!
62
Shrek 2001,  PG)
63
JFK 1992,  R)
64
The Family Stone 2005,  PG-13)
65
De-Lovely 2004,  PG-13)
De-Lovely
i thought Kevin Kline was awesome in this role of Cole Porter...loved the soundtrack too..yet another performance that academy missed on to consider ...when will they ever learn???!?
66
The Good Girl 2002,  R)
The Good Girl
Jennifer Aniston and Jake deserved oscar nods for their work in this VERY dark comedy...and my fave performance ever by Jennifer Aniston....it also forces the viewer to ask urself in the end 'did Justine (Aniston) do the right thing or not??'
67
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
sexy..funny...scary...intense and awesome are just 5 different ways to describe this movie...its the sexiest that Brad Pitt...Tom Cruise and Antonio Banderas eer have been on screen...at least for me. and i wish now that they could end the movie with the song 'my immortal' by Evanscence cause that would be an awesome choice!!...great movie...everybody should see it once!!
68
The Flintstones 1994,  PG)
69
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
Ali Lohman had one of the best screen debuts of all time....she shoulve had an oscar nod...she was awesome in this movie...and who knew Michelle was so evil that u loved to hate her. i throughly enjoyed this movie even if it is unsettling to sit thru!!
70
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
just an enjoyable movie xperience...i loved everyone involved...and cant wait ti own this on DVD...Meryl gets major kudos...it was just awesome!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments