My Favorite Movies


  inrapura's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
2
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
3
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
9
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
10
Twister 1996,  PG-13)
11
The Insider 1999,  R)
12
Always san-chôme no yûhi (Always - Sunset on Third Street) 2005,  Unrated)
13
Riding Alone for Thousands of Miles 2005,  PG)
14
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000,  G)
15
Happy Times 2001,  PG)
16
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
17
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
18
Chungking Express 1994,  PG-13)
19
Spirited Away 2001,  PG)
20
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
21
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
22
Ratatouille 2007,  G)
23
Shrek 2001,  PG)
24
Shrek 2 2004,  PG)
25
While You Were Sleeping 1995,  PG)
26
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
27
The Replacements 2000,  PG-13)
28
Jerry Maguire 1996,  R)
29
Spanglish 2004,  PG-13)
30
50 First Dates 2004,  PG-13)
31
The Longest Yard 2005,  PG-13)
32
Hitch 2005,  PG-13)
33
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
34
What Women Want 2000,  PG-13)
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
36
The Terminal 2004,  PG-13)
37
Gandhi 1982,  PG)
38
Rain Man 1988,  R)
39
Cast Away 2000,  PG-13)
40
Chariots of Fire 1981,  PG)
41
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
42
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
43
Braveheart 1995,  R)
44
End of the Spear 2005,  PG-13)
45
Schindler's List 1993,  R)
46
The Pianist 2002,  R)
47
War Photographer 2001,  Unrated)
48
Saving Private Ryan 1998,  R)
49
300 2007,  R)
50
Gladiator 2000,  R)
51
Gie 2005,  Unrated)
52
Bu neng shuo de. mi mi (Secret) 2007,  Unrated)
Bu neng shuo de. mi mi (Secret)
kinda interesting blend between sci-fi usual theme wrapped in romantic drama. one of good romantic film in my top-list. really fall in love with Lun-Mei Guey. Jay's piano playing is awesome (& i guess it isn't a movie trick).

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments