My Favorite Movies
all the stuff that can't be lumped into one genre
| inkedbuggy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Desperate Living (Edited Version) 1977, R) |
|
| 2 |
Gummo 1997, R) |
|
| 3 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 4 |
Sin City 2005, R) |
|
| 5 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 6 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 7 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 8 |
Female Trouble 1975, NC-17) |
|
| 9 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 10 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 11 |
Multiple Maniacs 1970, NC-17) |
|
| 12 |
A Dirty Shame 2004, R) |
|
| 13 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 14 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 15 |
Four Rooms 1995, R) |
|
| 16 |
The People Vs. Larry Flynt 1996, R) |
|
| 17 |
200 Cigarettes 1999, R) |
|
| 18 |
Spun 2002, R) |
|
| 19 |
The Pest 1997, PG-13) |
|
| 20 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995, PG-13) |
|
| 21 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 22 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 23 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 24 |
SLC Punk 1998, R) |
|
| 25 |
Bongwater 1998, R) |
|
| 26 |
Forbidden Zone 2012, R) |
|
| 27 |
Death to Smoochy 2002, R) |
|
| 28 |
Wassup Rockers 2006, R) |
|
| 29 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 30 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 31 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 32 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 33 |
Black Snake Moan 2007, R) |
|
| 34 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 35 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006, R) |
|
| 37 |
The Truth About Cats & Dogs 1996, PG-13) |
|
| 38 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 39 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 40 |
Snatch 2001, R) |
|
| 41 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 42 |
The Doom Generation 1995, R) |
|
| 43 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 44 |
Monster 2003, R) |
|
| 45 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 46 |
The Witches of Eastwick 1987, R) |
|
| 47 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 48 |
Bound 1996, R) |
|
| 49 |
Better Than Chocolate 1999, R) |
|
| 50 |
A Night at the Roxbury 1998, PG-13) |
|
| 51 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 52 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 53 |
Southland Tales 2006, R) |
|
| 54 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 55 |
Tideland 2005, R) |
|
| 56 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 57 |
The Science of Sleep 2006, R) |
|
| 58 |
300 2007, R) |
|
| 59 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 60 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 61 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 62 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 63 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 64 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 65 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 66 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 67 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 68 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 69 |
The Anarchist Cookbook 2002, R) |
|
| 70 |
Reign Over Me 2007, R) |
|
| 71 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 72 |
Mondo Trasho 1969, Unrated) |
|
| 73 |
Art School Confidential 2006, R) |
|
| 74 |
Con Air 1997, R) |
|
| 75 |
Jimmy and Judy 2005, R) |
|
| 76 |
The Cell 2000, R) |
|
| 77 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 78 |
American History X 1998, R) |
|
| 79 |
Joe's Apartment 1996, PG-13) |
|
| 80 |
Jawbreaker 1999, R) |
|
| 81 |
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999, R) |
|
| 82 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 83 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 84 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 85 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006, R) |
|
| 86 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 87 |
Manic 2001, R) |
|
| 88 |
High Art 1998, R) |
|
| 89 |
Lost and Delirious 2001, R) |
|
| 90 |
But I'm A Cheerleader 1999, R) |
|
| 91 |
The Truth About Jane 2001, Unrated) |
|
| 92 |
If These Walls Could Talk 2 2000, R) |
|
| 93 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 94 |
Acid Bath: Double Live Bootleg 2002, Unrated)
Only DVD put out for one of the best metal acts ever. If you are a fan you are a dedicated fan. That's all there is to it. These guys broke up in 97 after their bass player Audie Pitre died in a car accident. Since then, different members have joined different bands. Guitarist and backing vox, Sammy Duet, has been a member of Crowbar and a few other projects, he is now a permanent member of Goatwhore. And frontman for Acid Bath Dax Riggs is now in Dax Riggs and the Blood Kings, or for now atleast. A little noteworthy info for a hardcore Acid Bath fan, the new remake of Romero's Day of the Dead features "Stop,I'm already Dead" by deadboy and the elephantmen. That alone is enough reason to watch it. |
|
| 95 |
Speed Racer 2008, PG) |
|
| 96 |
Drop Dead Gorgeous 1999, PG-13) |
|
| 97 |
This Filthy World 2006, Unrated) |
|
| 98 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 99 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 100 |
El Orfanato (The Orphanage) 2007, R) |
|
| 101 |
The Wizard 1989, PG) |
|
| 102 |
Adventures in Babysitting 1987, PG-13) |
|
| 103 |
Bam Bam and Celeste 2006, Unrated) |
|
| 104 |
The Last House on the Left 1972, R) |
|
| 105 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 106 |
Frankenhooker 1990, R) |
|
| 107 |
Repo! The Genetic Opera 2008, R) |
|
| 108 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 109 |
Synecdoche, New York 2008, R) |
|
| 110 |
Scanners 1981, R) |
|
| 111 |
Little Man Tate 1991, PG) |
|
| 112 |
Brüno (Bruno) 2009, R)
Fucking hilarious...first time I have laughed out loud through a whole movie for a while. With Borat I kinda already thought but after watching this movie I know, Sacha Baron Cohen is this generation's John Waters. This film is shocking through and through. Disturbing, traumatizing, and leaves images in your brain that will never fade....and I loved every moment of it!! |
|
| 113 |
Wasabi 2001, R) |
|
| 114 |
Let the Right One In 2008, R) |
















































































































