My Favorite Movies


  indylittle's Rating My Rating
1
Predator 1987,  R)
Predator
One of my top 5 all-time favorite movies. Also one of the classic 80s movies that was ahead of it's time, & still wows crowds today. Rent or buy the special edition as the behind the scenes stuff is really neat. Interviews w/Arnie, Jesse, etc & info on how the Predator was created & actually filmed. I so want the Predator's wrist blades!! (And Arnies muscles, but who doesn't?)

My favorite qutoes from the film:
#1 = "Whatever's out there, it ain't no man.... We're all gonna' die." ~ Billy

#2 = "F'n lizard!" ~ Dillon

#3 = "I ain't got time to bleed." ~ Blaine

#4 = "Eef eet bleedz, vwe con keell eet."

#5 = "C'monnn keell mee! Doo aat! Doo aat nowww! Keell mee!! I'm heeaahh!!" ~ Dutch
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Despite the fact Wallace's rage & inspiration for freedom come out of his wife's death, this is still my favorite movie of all time. The spiritual parallels are tremendous. And my favorite scene is the blowout Robert the Bruce has with his dad, the leprous man in the tower, after the Bruce betrayed Wallace. It portrays so awesomely every person's, especially men's, desire to live rightly, but not having the will power, courage, or smarts to do, (apart from God.)
3
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Bruckheimer is an amazing artist. The sights & sounds of Eleanor are almost too real. What a Shelby! And though I don't jive with Cage's personal lifestyle off-screen, he's an awesome actor & like his character in this movie. This one of my top 10 favorties, maybe top 5.
4
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
A quintesential 80s post-appcolyptic movie. One of my all-time favs, in any category. I used to see bits & pieces of it on channel 9 from Mpls/St. Paul when I was a kid. I thought it was such a cool movie then. Now that I know the cinematic context, the directing style, etc, I love it even more!! Mel Gibson is such a cool action anti-hero in this movie. And Lord Humungus! What boy didn't love to hate him for his evil-ness, yet covet his awesome muscles at the same time!?
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
6
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Little known here in the Ststes. It was ready for distribution about the time, The Matrix, was wowing audiences across the nation. So not wanting to have two Matrix-esque movies trying to vie for customers attention, the people behind EQ did an internation distrubution only which worked brilliantly and many countries embraced the surrealist action & turmoil of the future in a cultic way. This a great movie! Very quoteable & Chritian Bale plays a stellar role in this flik. Watch it, again & again, & when you can't put your mind around the action sequences & what gun-kata really would be like, then move on the deeper things, thinking about humanity & how we do this sort of thing to each other, oppression, uncompassion. We can't change everyone, but we can influence those nearst us quite effectively usually.
7
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
"Yup, he's just yakin' on a bone. Oh, he's got it up."
8
Bloodsport 1986,  R)
9
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
McQueen wanted to make a drama/action film that would get as real as it could. So, true to reality, it moves slow for a lot of the movie, but you can see the intent of the makers to give a sense of suspense, or mystery at many points. The car chase, one of the longest in all of cinema history, was flimed entirely live on San Fracisco & surrounding streets/roads. Real time action, real stunts, real crashes & still the cars continue on until the climax of the chase. At speeds of 100+ the Charger & Mustang vie for position & try to take each other out. Watch the special features, there's cool stuff in there. Then watch Gone In 60 Seconds & be wowed but what Bruckheimer & crew can do with a zillion-dollar budget & lots CG. But dang Nicholas Cage can drive!
10
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
A progressive sci-fi movie of classic proportions. I didn't see this one until I was older, & that was fine with me. It was freaky enough as a young adult. Ah-hold is the man!! (I mean... machine.)
11
Hard Target 1993,  R)
12
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
For action lovers this a good one. For Willis lovers his style has more heart than in Die Hard. But his lack of emotion is clearly evident in his expressions througout the movie, save one, I believe. This is a kick-butt movie about attrocities actually occuring. Though I don't believe this senario is based on a actual events, events much like these are takin place in these places & humanity is destroying itself with tribal warring & actual sweeping genocide, village by village. For Christians who can handle the violence, swearing & cruelty, the movie has a brilliantly acted pivot point where Bruce & his team of S.E.A.L.S. have to decide to save just themselves or the rest of the refugees they are trying to lead to safety. Listen carefully & hear the resounding sounds of redemption, love & obligation to their new-found brothers & sisters. I wanted to nearly stand up & shout in the theater, "Yes, evangelism! Go, share the Gospel! Glory to God!!" Of course I didn't to that because I would be ostracized & loose any credibility I may, or may have had someday, by doing something so culturally taboo.
13
The Matrix 1999,  R)
14
The Last of the Mohicans 1992,  R)
15
The Karate Kid 1984,  PG)
16
The Rock 1996,  R)
17
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
"No more rhyming, & I MEAN it!"
"Anybody want a peanut?"
"Ahhhhhhr!!"

"...when DEATH is on the line!"
18
Elf 2003,  PG)
Elf
If Buddy the elf doesn't make you laugh, you need counceling, or are probably already in counceling, like me. :) Fav scene is when Buddy takes responsibility to put the angel on top of the Christmas tree.
19
Danny Deckchair 2004,  PG-13)
20
The Goonies 1985,  PG)
21
Red Dawn 1984,  PG-13)
22
Finding Nemo 2003,  G)
23
Beyond the Law 1992,  R)
Beyond the Law
A bad movie my roommate in college my super senior year & I laughed our butts off to as the TV announcer would pronounce the movie's tiitle with hilarious gusto at every commercial break. Oh yeah, & choppers suck.
24
Universal Soldier 1992,  R)
25
Faster 2003,  PG-13)
26
Mad Max 1979,  R)
27
Weird Science 1985,  PG-13)
28
The Gumball Rally 1976,  PG)
The Gumball Rally
A real 427 Shelby Cobra, Ferrari Daytona V-12, a 600+ Camaro, a Kawasaki race bike & more compete in this cool secret car race across the States. Three engines were used in the Cobra alone as two of them blew up from the abuse this movie pushed on them. The vehicle recordings of the cars/engines/gear shifts, etc is equisite for such a late 70s/early 80s flick of its type. Own it. Love it. And don't be an uptite elitest, life's to short to be bitter. :)
29
Ice Age 2002,  PG)
30
Cars 2006,  G)
31
The Incredibles 2004,  PG)
32
*batteries not included 1987,  PG)
33
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Got to watch it opening night in Australia w/a few friends. Great movie! I too want to see it again now that I'm back Stateside. Prime's voice is a great match to the one I remember him having in the orginal cartoon series on T.V. And, despite my pre-movie misgivings, Bumblebee makes a neat Camaro! P.S. I wouldn't necessarily want young kids, if I had them, to see the movie though. There's a comical, though inappropriate for a younger audience, scene where mom tries to connect with son about sexuality & masterbation.
34
Madagascar 2005,  PG)
35
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
36
The Neverending Story 1984,  PG)
37
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
38
The Hitcher 1986,  R)
39
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
40
The Italian Job 2003,  PG-13)
41
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
42
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
I can relate best to the beast's initial attempts to woo Belle. I'm a bumbling idiot most of the time. But something worked out, cuz' I married my Belle, a hiker from Connecticut! :) My Disney princess.
43
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Classic from my childhood. "Jigawats!" 88 mph. Iranian terrorists... what's not to like?
44
Enter the Dragon 1973,  R)
45
Resident Evil 2002,  R)
46
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
47
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Milla brings out the emotion of her character in her face again quite well as in the last two, cheesy in tearful scenes, but good none-the-less. The Director/Producer/make-up artist (who ever was in charge of Milla's look on camera) should be fired, from the movie industry, forever. Alice was a homeless, derilect super human looking like a white chick in the Arabian desert with weaponry hanging off her all over the place riding a MOTORCYCLE (sans helmet. What, no saftey after the apocolypse?)

She's traveling the wastelands of America, out of reach of the masses of zombies, by herself. And in the close ups its dead obvious she's got makeup CAKED onto her face to make her look PERFECT! Ahhh!, reality people. Reality! I know, I know. It's science fiction/action in the first place. So maybe Alice, in all the psychological & genetic engineering has this by-product of perfect skin? Yeah, the kind where even dirt won't stick to it. That's the ticket.

I'm happy to say I took a coupon to the theater & only paid matinae price. Don't pay full price for this one. Wait till' it hits the cheap theaters/second run places & watch it a couple times with the $ you save. Milla is a tough woman & a great fighter in this one, again.

Sucky ending. I thought the good Dr's charater transformations at the end needed more development & the final fight scenes were more intense waiting for the fight rather than the actual fighting. If there's not a fourth one....
48
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
Fun action movie with nearly zero CGI. Zahn is good stuff.
49
Duel 1972,  PG)
Duel
What an amazing movie for it's day; and for today for that matter! One of the first feature length movies about road rage possibly? The suspense is awesome & the release points let you at least take a breath.
50
The Last Starfighter 1984,  PG)
51
Flight of the Navigator 1986,  PG)
52
TRON 1982,  PG)
53
March of the Penguins 2005,  G)
54
The Crow 1994,  R)
The Crow
Justice, redemption, God brings back a man from the dead to kick arse. How can this movie not be awesome. And so many memorable quotes.
55
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
As a quadrillogy this one is great, but I guess there aren't that many to choose from. The Alien series is arguably one of, if not the, best; but you can get wildly creative with sci-fi. This is the story of a human man, not an alien species that is animal/ insect-like. Rambo is born & bred to kill, whose conscience haunts him in interim. And to that end I really enjoy this series, especially this last installment. Just finished watching it in the theater. Wow! Powerful, explosive, gut wrenching. A combination of all that was of the 80s classic Rambo movies I grew up watching combined with the continued serious conditions of genocide & civil war in countries, including Burma, face, and have faced, for decades. You've finally come full-circle John. We're proud of you soldier.
56
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
My favorite of this quadrillogy. "Murdock... I'm comin' for YOU!"
57
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The genius of Spielberg, the creativity of Lucas & the acting of Harrison Ford. BOOM! Classic in it's day, & the movie for which my nickname comes from. Be prepared & make it up as you go.
58
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
We all thought the series was done. This was it, the completion of the trilogy, the Nazi war machine was grinding to a halt, & the adventurer of adventurers had ridden off into the sunset with his father & two best friends. But wait, there's more...!
59
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Dark & mysterious, Indy ventures into another spiritual plot to overthrow the balance of justice. The evilest of Hindu practicer's want to destroy the Hebrew God & make everyone know Kali is the God to worship. But not if you've got an archaeologist, a foo-foo showgirl & a Chinese street kid on the scene!
60
Highlander 1986,  R)
Highlander
Indeed, there can be only ONE!
61
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
Wow, I just finished watching this.... My heart is heavy & I find myself speechless, except to God, to Jesus.

Do I believe in God because Jesus was a prophet of the Lord? No, I believe in God because Jesus proved he IS God. The evidence exists for the God who manifests Himself in three distinct ways; as a Father, the Son & in Spirit. Not three God's but one in three ways. Jesus was a prophet + a healer + a son + the Son + a teller of truth + a maker of a new Kingdom + the Savior of all men & women throughout time + He is the one who found me when I didn't know the way. He is personal, not distant. He is all powerful, omniscient, omnipotent, magnificent, glorious, righteousness itself, perfection put inside a human body who allowed Himself to be tortured & murdered so I... so you... so we, may not have just one choice, hell; but have two choices, hell or heaven.

Yes, I choose Jesus + heaven + nothing this world can offer to trump Him + losing my life so that I may find it in Him + loving my wife as I would love myself, treating her with respect, caring for her, knowing I can not make her respect me in return, but trusting what God says is true; that she will love me only when He empowers her to do so as she submits to Him. Together we make a team many times mightier than one alone, because He has brought us together for His purposes, His plans, for His glory, forever until earthly death.

I love & sacrifice for her, she respects & submits to me; because Jesus sacrificed Himself for us. Because Jesus respects our insignificant lives in this universe enough to have brought us into this world He created. Because we submit to Him; we can love each other in unity, as partners in life, as opposites together in love & soldiers together in the war on unpeacefulness, unrighteousness, unforgiveness, disunity, distortion, disintegration.... Yes, we love because He first loved us.

"Endure hardship with us like a good soldier of Christ Jesus. No one serving as a soldier gets involved in civilian affairsâ??he wants to please his commanding officer. Similarly, if anyone competes as an athlete, he does not receive the victor's crown unless he competes according to the rules." ~ 2nd Timothy chapter 2: verses 3-5.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments