My Favorite Movies


  indyguy6540's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the best american movies ever made, period! Now, leave the gun, but take the cannolies.
2
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
it?s a well-crafted story of an immensely likeable hero involved in his Earth-shatteringly important race to find the all-powerful Ark, and it?s an engaging, adventurous tale that holds up well.
3
Rocky 1976,  PG)
4
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
5
The Godfather, Part II 1974,  R)
6
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Incredable, imaginative, sad, magical. I can't say enough to recommend this movie.
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The Matrix was the most exciting, stimulating, visually inventive action movie of the late ?90s.
9
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Brad Bird is a genius!! A grown-up movie pretending to be a kids movie.
10
Braveheart 1995,  R)
11
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
12
Hoosiers 1986,  PG)
Hoosiers
Filmed near where I grew up (I was even an extra) This movie makes me nostalgic for home everytime I see it.
13
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
The best action film of all time. It created a whole subset of modern action films, pitting a lone antihero trapped in a building/plane/ship/bus/whatever against a group of hardened terrorists with automatic weapons/nuclear devices/killer germs or monkey's with jetpacks and water ballons.
14
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
15
The Lion King 1994,  G)
16
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
17
The Shawshank Redemption 1994,  R)
18
Alien 1979,  R)
19
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
FOX was so stupid to let Firefly slip away. Anyhooo... One of the best SF movies period. Maybe the best movie from a TV series ever. It's intelligent, thoughtful, action-packed and most importantly, about people, not the special effects. Even if you don't normally watch SF movies, give this one a try. Then buy the complete Firefly DVD set (about $25 someplaces) then send FOX an angry letter.
20
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
My favorite movie of 2006! Strong acting, provocative story.
21
Wedding Crashers 2005,  R)
22
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
23
Office Space 1999,  R)
24
Aliens 1986,  R)
25
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
I thought Rocky didn't have anything left to tell. Went into it with low expectations and instead found an old friend, one I'd missed and was glad I had a chance to catch-up with.
26
Grindhouse 2007,  R)
27
The Departed 2006,  R)
28
Pulp Fiction 1994,  R)
29
Toy Story 1995,  G)
30
Volver 2006,  R)
31
Finding Nemo 2003,  G)
32
Animal Crackers 1930,  G)
33
The Fugitive 1993,  PG-13)
34
Pretty Woman 1990,  R)
35
The Rock 1996,  R)
36
Seven (Se7en) 1995,  R)
37
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
38
Blade Runner 1982,  R)
39
Shakespeare in Love 1998,  R)
40
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
I think about this movie every time I use hair mouse or see a dog on a car roof.
41
Casino Royale 2006,  PG-13)
42
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
43
Gladiator 2000,  R)
44
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
45
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
46
Dogma 1999,  R)
47
Blade 1998,  R)
48
The Wizard of Oz 1939,  G)
49
American History X 1998,  R)
50
The Breakfast Club 1985,  R)
51
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
52
The Constant Gardener 2005,  R)
53
Fight Club 1999,  R)
54
October Sky 1999,  PG)
55
The Thin Man 1934,  Unrated)
56
Contact 1997,  PG)
57
Gangs of New York 2002,  R)
58
300 2007,  R)
59
King Kong 1933,  Unrated)
60
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
61
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
62
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
64
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
65
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
66
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
67
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
68
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
69
Star Trek Generations 1994,  PG)
70
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
71
The Dark Knight 2008,  PG-13)
72
Batman Begins 2005,  PG-13)
73
Batman 1989,  PG-13)
74
Superman Returns 2006,  PG-13)
75
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
76
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain 1995,  PG)
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain
Very good movie! Colm Meaney steals this movie.
77
Fargo 1996,  R)
78
Truly, Madly, Deeply 1991,  PG)
Truly, Madly, Deeply
Touching, powerful and sometimes funny romantic comedy. He's dead, she's alive, their still "truly, madly, deeply". Rickman and Stevenson have so much chemistry together. Under rated and some-what forgotten. Check it out.
79
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Ok, the story is corny and the acting is sometimes wooden. But it was supposed to be!! A modern day adaptation of old-time serialized movies, a salute to Joseph Cambell's "The Power of Myth" and just plain fun. From the moment that huge imperial cruiser kept passing on screen in the opening shot, I was aware, for the first time the power that a movie can have. It instilled the life-long love of movies and was my gate-way drug to all things movies! Thank you George! (Now about those prequels...)
80
Iron Man 2008,  PG-13)
81
It's a Wonderful Life 1946,  G)
82
The Iron Giant 1999,  PG)
83
Vertigo 1958,  PG)
84
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
85
Young Frankenstein 1974,  PG)
86
Blazing Saddles 1974,  R)
87
Schindler's List 1993,  R)
88
The Third Man 1949,  Unrated)
89
Con Air 1997,  R)
90
Eastern Promises 2007,  R)
91
Field of Dreams 1989,  PG)
92
Passenger 57 1992,  R)
93
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
94
Gattaca 1997,  PG-13)
95
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
96
Bullitt 1968,  PG)
97
Dirty Harry 1971,  R)
98
The Paradine Case 1947,  Unrated)
99
The Lodger: A Story of the London Fog 1927,  Unrated)
100
Unforgiven 1992,  R)
101
The Searchers 1956,  Unrated)
102
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
103
The Untouchables 1987,  R)
104
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
Fun! I love Tim Burton but the original is still so much better!
105
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
106
The Sting 1973,  PG)
107
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
108
District 9 2009,  R)
District 9
The way movies should be made. If it kept the same thoughtful tone in the second half instead of deolving into a typical SF/Action flick I might have given it five stars. Smart, thoughtful, prescient, interesting, and fun.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments