Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  indixiesheart's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I Love Johnny Depp And Orlando Bloom ain't bad either..LOL !!!

The movie was GREAt and I could not wait for the next one to come out...
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This was also Great !!!!!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
GREAT movie ! most of Johnny Depps are !
This movie was Great as the First..
4
The Ice Pirates 1984,  PG)
The Ice Pirates
This was a great movie and funny for its day...
5
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
AWESOME MOVIE full of ACTION and adventure !

I LOVE Dennis Quaid, HE did GReat as always !
6
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
HILLARIOUSLY FUNNY...especially the allergy part !
7
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
THis was THE movie that year !

GReat Imaginary of the future what it could be like...
8
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
TREKY HERE !
9
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 1
Seen a few of them. For animation it was great ! But it was not the same as STAR WARS MOVIE so I quit watching them !
10
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 2
Not the same as the Origional STAR WARS ! But a good animation ! I quit watching them though.
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
VEry Good movie...BUT it is not the origional Star Wars series...They rOCKED !
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Jaws 1975,  PG)
Jaws
ON the age you seat Waiting to see where jaws was at...
18
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
Was as Great as JAWS 1
19
Jaws 3 1983,  PG)
Jaws 3
I fell in LOVE with
DENNIS QUAID HERE !

# was good as the other 2 Jaws movies...
20
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
Jaws 4 - The Revenge
This was GREAT how the JAWS family came after the FAMily line of who killed the origional JAWS !
21
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
Charleton Heston Done A Remarkable Job in this Version of the commandments !
22
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
23
10.5: Apocalypse 2006,  Unrated)
24
10.5: Apocalypse ,  Unrated)
25
Zorro ,  G)
26
Zorro 1974,  G)
27
The Mark of Zorro (1940) ,  Unrated)
28
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
MAN ! ANtonio Done ZORRO JUSTICE ! A SEXY MASKED MAN ! GREAT acting in this movie by all the actors and actresses !
29
Zorro, the Gay Blade 1981,  PG)
Zorro, the Gay Blade
I remember this it was good and funny.
30
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
31
The Mark of Zorro 1920,  Unrated)
32
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
HOt Sequal ! Great Actors ! Antonio's HOT all the time !
33
Zorro, the Avenger 1958,  Unrated)
Zorro, the Avenger
GUy Williams WAS the ZORRO till Antonio Banderas came Along ! I say they are Equal ! But Antonio is a True SPaniard ! Its about time they used a Spanish man for the part of Zorro
34
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Great movie ! All these actors done well ! Keaton was an Excellant Batman ! Nicholson has always been a Joker ,So the JOKER was a GREAT part for him ! KIM was beautiful as ever in this film.
35
Batman 2002,  Unrated)
Batman
For a cartoon these were great episodes !
36
Batman (1966) ,  Unrated)
Batman (1966)
AWESOME SERIES From this movie ! Ceasar Romero was always handsome and I loved he played in this ! HE portrayed a GReat Joker ! West as Batman was Great too ! EArtha Kit was known for an actress in the Batman series a little later on...
37
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
GReat Sequal to the newer version of Batman with Keaton ! Though the new actor was a Great Batman ! I missed Keaton in this Role !
38
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
Batman: Mask Of The Phantasm
This is an almost real animated cartoon ! IT is a little different batman than I grew up with ! But I still liked it !
39
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
GReat Movie ! Once again KEaton did outstanding as BAtman ! Devito As the PENGUIN was GREAT ! Pfeifer was a GReat Batwoman !
40
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
Still Great Movie, actors changed but they did GREAT ! Clooney was Gorgeous but I still missed Keaton As Batman ! Urma was an Absolute Bombshell ! I think she proved she was a real beauty in this ! And she could be a versatal character. The rest of the cast done well ,as well !
41
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Another Great cast for BAtman Movies ! VAl Kilmer was a Gorgeous Batman ! Tommy Lee Jones was a Great 2-Face ! THe riddler was casted perfectly with Carrie for that role ! An Kidman was Beautiful !
42
Batman: The Movie 1966,  PG)
Batman: The Movie
Wham, Ugh, AWHH, ARF ! MAN ! Holy Moly batman ! I Loved this As a Kid ! MANY kids loved this series ! A whole new ggeneration of Batman & Robin fans were born !
43
The Batman vs Dracula: The Animated Movie 2005,  PG)
The Batman vs Dracula: The Animated Movie
GReat animations... A few things were different from the movies we grew up with ! But it still was a great series.
44
Scooby Doo Meets Batman 2002,  Unrated)
Scooby Doo Meets Batman
FUNNY BATMAN ! FUNNIER with SCOOBY DOOBY DOO !
45
Batman - Return to the Batcave 2003,  Unrated)
Batman - Return to the Batcave
This was a great look back at Batman as we new him ! And Robin Too ! Narrerrated by the ones who new then WEST and WARD !
46
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
Batman Beyond - The Movie
A different Batman than we grew up with ,BUt a good animation !
47
Batman - Mystery of the Batwoman 2003,  PG)
Batman - Mystery of the Batwoman
Good animation ! This Batwoman was a little more Versatille and Flexible than the others !
48
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
Batman & Mr. Freeze - SubZero
Good animation ! This is where Swartzenhager's Character was born !
49
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
Batman Beyond - Return of the Joker
This was a villain of a Joker ! Great animation !
50
Legends of the Dark Knight: The History of Batman 2005,  Unrated)
Legends of the Dark Knight: The History of Batman
Was not Great , But it was a great real for info for Batman Buffs !
51
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
OH so CUTE ! Movie for all ages !
52
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
The script was a little far fetched..BUT it was a Great Movie ! Nicolas did real well in this !

The seen were they had to walk on that old board walk in tha cave.. MAN ! I was Step..step..JUMP.. JUMP..Its gonna fall... Of course it did !..LOL !
53
National Security 2003,  PG-13)
National Security
OH..THIS WAS SO FUNNY !

OH the bees did it ! LOL !!!!
54
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
funny ! aN sO ARE THE reruns !
55
National Velvet 2000,  G)
56
The Adventures of Young Indiana Jones: Treasure of the Peacock's Eye 1995,  Unrated)
57
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
So funny ! Christmas is just about here ! I'm ready to watch the 700 something time since it came out !
58
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
59
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
60
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
61
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
AWESOME ! I thought when this was to release ! The Rock would be awful as Bufford ! BUT I was dead Wrong ! He was fantastic in this role !

My step dad was best friends with Bufford ! So I judged to quickly the one that was to portry him I guess !
62
Walking Tall 1973,  R)
63
Walking Tall, Part 2 1975,  PG)
64
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill 1994,  PG)
65
Dead Man Walking 1995,  R)
66
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Brendan Fraser WAS HOT as always in these Mummy movies...

THE movie was full of action..
67
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Was equal too the first...
THEn actors was all GREAt !

When they said the ROCK was Gonna act... I was like NO waY... Watch him he probely will be a FLOP..

I admit ! BOY WaS I WRONG !

FORGIVE ME ROCK ! I Loved your wrestlin..>AND SHOOT lot of acting in the scripts of Wrestlin...LOL !!!!!
68
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
OH SO FUNNY.....

ESPECIALLY THE SKUNK BECOMING THE CAT... ROFL
69
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
FUNNY ! Weird, Great acting..
70
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
Spy Kids 3-D - Game Over
GReat KID Movie !
71
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
72
Grandma Got Run Over By A Reindeer 2000,  Unrated)
73
Clifford - Happy Birthday, Clifford! 2002,  Unrated)
74
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Very Great action comic series ! Can't wait for the MOLE MAN To come out !
75
The Last Warrior (The Last Patrol) 2000,  PG-13)
76
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
77
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I LOVE THESE MOVIES ! I AM A TRUE X_MEN FAN SINCE THE BEGINNING OF THE CARTOONS !
78
The Last Samurai 2003,  R)
79
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Great Movie..... I LOVED that they put Shean Connery in as His dad... AND they did not demean Seans usual acting abilities !
80
The Last Starfighter 1984,  PG)
81
Last of the Dogmen 1995,  PG)
82
The Last Dragon 1985,  PG-13)
83
The Last Emperor 1987,  PG-13)
84
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
OUTSTANDING MOVIE ! Full of action and dance...MUSIC is greaT !
85
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
86
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
Awesome action ! HAndsome actor !
87
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
GREAT AS THE FIRST !
88
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
89
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
AWESOME ! THIS was as GOOD as the Origioanl Was !
90
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
91
Hg Wells War of the Worlds 2005,  R)
92
The War of the Worlds 1953,  G)
93
The War Wagon 1967,  Unrated)
The War Wagon
This movie was GReat especially since few actors to make it...
94
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
95
The War of the Roses 1989,  R)
96
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Loved it as I do all shreks movies.. Thought it hillarious to know King played the bar wench.>>ROFL !!!
97
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
SHREk...LOL ! VEry funny.... GREAT for all ages.
98
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
GReat action movie !
99
Planet of the Apes 1968,  G)
100
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
101
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
102
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
103
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
104
Teenage Mutant Ninja Turtles: Planet of the Turtleoids 1991,  Unrated)
105
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
This WAS a WonDERFULLy AWESome ROMANCE !
106
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
WHOOP WHOOP WHOOPIE....

LOve Her ACTING...
107
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
This is A GREAT WAR PIC........

TRUE MOVIE TOO !
108
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
Keanu Done Excellent in this Romance..

BUt then again..
HE ALWAYS DOES GREAT !

HE is SO HANDOSME !!!!
109
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
This movie was right in line with the way real Motherin laws can be..
110
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
GReat Film for its time... Rerun..rerun..rerun....
111
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Loved this movie.. Costner was GREAT !
112
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
113
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
AN AWESOME LOVE STORY ! LOVE of a Child for a TRUE FATHER ! AND AWESOME love story in a soul mate ! THE mOVie was excellent in the film making ! And True to biblical view ! SEEN many times !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments