My Favorite Movies


  indiecool's Rating My Rating
1
The Best of Youth (La meglio gioventů) 2005,  R)
2
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
3
There Will Be Blood 2007,  R)
4
No Country for Old Men 2007,  R)
5
Hwal (The Bow) 2005,  Unrated)
6
Werckmeister Harmóniák 2000,  Unrated)
7
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
9
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
10
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
11
The Straight Story 1999,  G)
12
Magnolia 1999,  R)
13
Rushmore 1998,  R)
14
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
15
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
16
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
17
Pulp Fiction 1994,  R)
18
For All Mankind 1989,  Unrated)
19
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
20
Days of Heaven 1978,  PG)
21
Jules and Jim 1962,  Unrated)
22
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957,  Unrated)
23
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
24
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
25
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
26
The Fallen Idol 1948,  Unrated)
27
Modern Times 1936,  G)
28
L'Atalante 1934,  Unrated)
29
M 1931,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments