Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  imthekestrel's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
2
Lethal Weapon 1987,  R)
3
Lethal Weapon 2 1989,  R)
4
Lethal Weapon 3 1992,  R)
5
Lethal Weapon 4 1998,  R)
6
Tombstone 1993,  R)
7
Top Gun 1986,  PG)
8
The Quiet Man 1952,  Unrated)
9
Rooster Cogburn 1975,  PG)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
11
The Secret of NIMH 1982,  G)
12
The Dark Crystal 1982,  PG)
13
Office Space 1999,  R)
14
The Breakfast Club 1985,  R)
15
On Golden Pond 1981,  PG)
16
The Five Pennies 1959,  Unrated)
17
Big Daddy 1999,  PG-13)
18
Daddy Long Legs 1955,  G)
19
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
20
The King and I 1956,  G)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
26
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
27
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
28
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
29
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
30
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
31
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
32
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
33
Star Trek Generations 1994,  PG)
34
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
35
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
36
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments