My Favorite Movies
| improbusevil's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 2 |
The Blood of a Poet 1930, Unrated) |
|
| 3 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930, Unrated) |
|
| 4 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 5 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 7 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 8 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 9 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 10 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 11 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 14 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 15 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 16 |
American History X 1998, R) |
|
| 17 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 18 |
Memento 2000, R) |
|
| 19 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 20 |
Snatch 2001, R) |
|
| 21 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 22 |
Twilight 2008, PG-13)
I absolutely loved this movie. I have never read the book before, but I'm gonna start reading the series. Riveting, romantic, sexy and dangerous. Wonderful actings, beautiful scenes...I could watch this movie over and over and over. I can't wait to see how the rest of the series turns out. Hope the directors' and producers don't chopped up this great cast. This is my new favorite movie. |
|
| 23 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 24 |
Contracorriente 2010, Unrated) |
























