Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Implified's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
I adore this movie, I can see it over and over and over again.. It's probably the best movie I've ever seen!
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Amazing movie! The story is excellent and the men are really gorgeous.. It's all so romantic and English! I lovey.
3
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
Must-see movie. The story is very clear and with absolutely amazing music. It doesn't matter how often you see this movie: it's always brilliant.
4
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Amazing. Honestly, I don't get all the bad reviews.. Well, I do if I really think about it, but WOW.. This movie is truly amazing.. The acting is great, I adore Sophie Neveu, there's loads of action (but not too much), the music is beautiful and the story is brilliant. GO SEE IT NOW!
5
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Incredible! It doesn't matter how often I watch it, it's always good.
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Greaaaat movie.. Johnny & Orlando & Keira = <3
7
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Absolutely must-see. Daniel Craig is teh best Bond ever, he's raw, sexy and he can really fight.. Plus, he makes mistakes (as in: human). Great story, magnificent music (listen to Chris Cornell's 'You Know My Name') and a list of top-actors!! GO SEE IT NOW! <33
8
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
Masterpiece. It's such a great movie, though it's really intense. A lot of nude, war, violent language and humiliating scenes. Must-see movie.
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Really, really, really good and also funny!
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Amazing! It's like LOVE between me and Narnia =P
11
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Great movie, excellent acting! I loved Ziyi Zhang and Michelle Yeoh.
12
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
I saw it today, it was really cute and all the boys were stunning! I can't wait to see the second movie =)
13
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I watch this movie every Christmas, it's such a feel-good-movie =D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments