My Favorite Movies


  imparnham's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Epic drama, must see.
2
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Absolutely brilliant!!!! Quite philosophical film, but amazing setup and cool action sequences.
Story line with much to follow up on!!! Loved it.
Ideas have a huge impact on how you live and make sure you let the right influences guide you.
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Original story and amazing all-round movie. Hugo Weaving makes the film :)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Great! Amazing combination of comedy, elements of horror and what-not.
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Amazing, great attempt at making the book into a movie. Not quite as good as the book, still a great film. Successful last part of the three part book.
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Can't be seen as a film by itself, but as a continuation and prequel to the other two parts of LOTR.
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Let the best movie begin. Great screenplay of the book.
8
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
If ever there was a Walt Disney classic to grow up with, this is it!
9
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Great animation film. About a monster factory which collects children's screams as a source of energy. Another witty and funny animation film.
10
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Jackie Chan and action comedies seems to be a success story. This is probably his classic one. Masses of memorable lines with a constantly blabbering cop and a chinese cop who couldn't be any more different.
11
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Cool action film. Pure entertainment.
12
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Randomness, comedy, cynicism and satire at it's best.
13
The Pink Panther 1963,  Unrated)
The Pink Panther
Watch it!!!
14
Gandhi 1982,  PG)
Gandhi
Great film as a tribute to a great man! If you value human life and humanity at all and think that you can make a difference, watch this movie as an inspiration. Incredible
15
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
"Sanka, you dead? No man!" Not many lines which i quote more :)
Great film about a few Jamaican dudes who go to the wintersport olympics. Based on a true story.
16
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Funny and witty storyline. Really good love comedy with long range of well-recognised actors
17
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Classic!! Amazing movie, brilliant tarantino movie.
18
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Brilliant movie about WW II and how one man can change many people's life.
19
Sin City 2005,  R)
Sin City
Gore, bizarre and great! Great combo with cartoon elements.
20
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
Classic action thriller if ever there was one. Great plot and suspense throughout.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments