My Favorite Movies


  imogen951's Rating My Rating
1
Newsies 1992,  PG)
Newsies
Thus starting my Bale craze. We watched this movie in school of all places. Its a musical, singing and dancing about newspaper boys. whats not to love.
2
Grease 1978,  PG)
Grease
This is in the top of my ALL-TIME fAVORITE MOVIES. It started when I was a little girl and my uncle surprised me with it. I never stopped watching it since.
3
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
what little girl did not idolize Jennifer Grey when they were my age? She got to get it on with swayze.
4
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
I was in love with this twenty-something movie when I was 15. Its still funny and heartfelt if I watch it now.
5
Swing Kids 1993,  PG-13)
Swing Kids
oh, Bale. and robert sean Leonard put on amazing performances. They were a little young back then.
6
White Fang 1991,  PG)
White Fang
I like movies with a little bit 'o history in them. and its Ethan Hawke in the snow.
7
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
ok. so not the origninal. Frenchie and some of the teachers come back but it sstill a pretty good movie. I love the first one so much, I just can't not like this one.
8
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
Funny. a ittle scary. You want to sit through the end b/c its like a train wreck you gotta keep watching.
9
Prime 2005,  PG-13)
Prime
Bryan Greenberg's first real movie. And its about love and life. I think it portrays not so happy endings as fulfilling in their own rite.
10
Bye Bye Birdie 1963,  G)
Bye Bye Birdie
The songs are so catchy. Ann Margaret one of my favs.
11
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Its so awesome to see Eliza go from rags to riches.
12
Clue 1985,  PG)
Clue
This movie makes you see the game in a new light. Its about murder and still has humor.
13
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
As far as dancing movies go, I have seen a few. This one has hot guys, hot music, and hot dancing.
14
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
This movie never gets old to me. It has real dancers and real emotion.
15
Mad Love 1995,  PG-13)
Mad Love
Oh, me and my crazy love movies. Makes me feels a little more sane.
16
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
As a teen I had my mom drive me 45 mins to see this movie in the snow. Was it worth it? At the time yes.
17
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
exceptionally great movie for a chick flick. ranks up there as one of my faves.
18
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments